Irlandzka Armia Republikańska, cz. II

Dyskusja z Kacprem Rękawkiem, autorem książki na temat Irlandzkiej Armii Rewolucyjnej. Dyskusja odbyła się po wykładzie w ramach cyklu „Od Asasynów do Al-Kaidy”, Dom Spotkań z Historią, 12 marca 2012 [40min]

Kolejne spotkanie w cyklu o historii terroryzmu dotyczy Irlandzkiej Armii Rewopublikańskiej (IRA). Przez kilkadziesiąt lat zamachy bombowe, polityczne zabójstwa, ostrzeliwanie domów z broni maszynowej były elementami dnia codziennego w Irlandii Północnej. Miasta były przedzielone murami i drutem kolczastym. Kim byli Óglaigh na hÉireann czyli Irlandzcy Ochotnicy? Dlaczego Powstanie Wielkanocne w 1916 roku uznaje się za początek IRA? Jak narodziła się legenda ideowej walki o status Irlandii Północnej?

Spotkanie poprowadził Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Koordynator Zespołu Analiz Zamachów Bombowych CBnT CC.

Po spotkaniu odbyła się dyskusja nt. książki „Irish Republican Terrorism and Politics: A Comparative Study of the Official and the Provisional IRA” której autorem jest dr Kacper Rękawek.

Organizatorzy: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, DSH.

www.dsh.waw.pl/ – strona DSH

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.