Izotopy w paleontologii

Jak wykorzystujemy współczesną chemię i fizykę do badania wymarłych zwierząt? Wykład dr Daniela Tyborowskiego w ramach cyklu #dziejeZiemi [13 stycznia 2021]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Dzisiaj, zgodnie z obietnicą na pierwszym wykładzie w 2021 roku będzie temat niełatwy, o izotopach w paleontologii, to nie jest łatwe zagadnienie. Tutaj trzeba się przeprosić z chemią, będziemy musieli lizną informacje o budowie jąder atomowych, Nie wszystkim się kojarzy z paleontologią, ale myślę, że przekonam was wszystkich, że izotopy są teraz jednym z podstawowych narzędzi stosowanych przez badaczy.

Dzisiejszy wykład będzie miał dwudzielną konstrukcję. Najpierw omówimy sobie, że się tak wyrażę kuchnię geochemiczną. Porozmawiamy sobie o izotopach, bardziej pod względem chemii i fizyki. Jak wygląda cało procedura badań, jak się pobiera próbki i co można z izotopów wywnioskować.

A drugiej części wykładu omówimy sobie przykłady. Zobaczymy wykorzystanie różnych izotopów w badaniach i nawet dla tych osób, które uważają, że to jest za trudne, postaram się objaśnić efekty takich badań.

Zaczynamy oczywiście od układu okresowego pierwiastków, to o czym każdy w szkole miał okazję się zapoznać. Dla części z was izotopy będą się kojarzyć z datowaniami. Węgiel C14 używany jest do datowania archeologicznego. Może być wykorzystywany tylko do najmłodszych osadów. W paleontologii będziemy mówili o tych pierwiastkach, które pozwalają nam określić co się działo za życia z danym organizmem.

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu …


Dr Daniel Tyborowski – adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości.


Wykład przy współpracy z Muzeum Ziemi PANLogo Muzeum Ziemi w Warszawie


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.