Jak pandemia i społeczna izolacja wpłynęły na nasze dobre (i złe) obyczaje?

Wykład Dr Anny M. Kiełbiewskiej, Kawiarnia Naukowa 1a, 8 października 2020 [0h52min]

Dr Anna M. Kiełbiewska podczas wykładu zarejestrowanego w Kawiarni Naukowej 1a analizuje, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na obyczaje w życiu prywatnym i zawodowym. Opisuje również, jak z relacjonowaniem wydarzeń poradziły sobie media oraz jak wpłynęło to na zachowania społeczne. Prelegentka omawia temat z perspektywy kulturoznawczej i medioznawczej.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Społeczna izolacja, którą wymusiła pandemia COVID-19, znacząco wpłynęła na obyczaje. Na skutek przymusowej kwarantanny wymieszały się porządki zawodowe i rodzinne. Wiele osób zmieniło miejsce pracy z biura na prywatne mieszkanie. Rodzina, która spotykała się dotąd w komplecie jedynie przez część dnia, zaczęła przebywać ze sobą od rana do nocy. Stało się to przyczyną konfliktów i spowodowało konieczność ułożenia relacji między domownikami na nowo.

Pandemia nie pozostała również bez wpływu na obyczaje, które obowiązywały w życiu zawodowym. Praca przeniosła się do internetu, który dla wielu osób był wcześniej sferą rozrywki i anonimowości. Okazało się, że zachowania znane ze służbowych spotkań trudno przenieść do rzeczywistości wirtualnej. Netykieta z kolei nie dostarcza wzorców zachowań, do których można się zastosować podczas oficjalnych spotkań w sieci.

Dr Anna M. Kiełbiewska wskazuje podczas wykładu zjawiska, który wygenerowała wyżej opisana sytuacja. Opisuje, jak pandemia zmieniła obyczaje panujące w życiu rodzinnym i zawodowym. Analizuje również, jak media poradziły sobie z relacjonowaniem wydarzeń związanych z pandemią, a także jak wpłynęło to na zachowania społeczne.

Zobacz też: Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? Wykład dr Ewy Woydyłło

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.