Lista odtwarzania:

Jak przebiega poród?

Drugi wywiad w ramach cyklu pt. „O ciąży, porodzie i połogu z położną”. Fundacja Wspomagania Wsi, styczeń 2014 r. [39min]

Drugie spotkanie z Zosią – położną pracującą w jednym ze stołecznych szpitali. Tym razem rozmawiamy o porodzie, przygotowaniu się do porodu, jego fazach, dostępnych środkach znieczulania bólu. Ponadto: czym kierować się przy wyborze szpitala? Kiedy konieczne jest cesarskie cięcie? Dlaczego pozycja leżąca podczas porodu jest niekorzystna? Czemu ważne jest, by noworodek po porodzie znalazł się blisko ciała mamy lub taty?

Cz. I [14min] Już na 2-3 tygodnie przed porodem przyszła mama odczuwać może pierwsze symptomy zbliżającego się rozwiązania. Należą do nich m.in. skurcze przepowiadające, które przygotowują macicę do zbliżającego się wysiłku. Jak można się do przygotować do porodu? Kiedy i w jaki sposób wybrać szpital? Czym jest cesarskie cięcie i jakie są wskazania do jego wykonania?

Zachęcamy przyszłe mamy do odwiedzenia strony http://www.gdzierodzic.info  – bazy szpitali i oddziałów położniczych w Polsce, stworzona przez Fundację rodzić po Ludzku z myślą o kobietach w ciąży, które zastanawiają się, gdzie urodzić swoje dziecko.

Cz. II [13min] Poród rozpoczynają regularne skurcze: najpierw co 15 minut, potem coraz częściej. Trwają około minuty. To początek pierwszej fazy porodu – często długiej i żmudnej, trwającej nawet do 20 godzin. Inny wariant rozpoczęcia porodu to odejście wód płodowych, po których także wkrótce pojawiają się skurcze. Jeśli wody płodowe nie są zabarwione, nie ma konieczności pilnego wyjazdu do szpitala.

Jak podkreśla położna, ten czas regularnych skurczów lepiej spędzić w domu niż w szpitalu. Warto być podczas nich aktywną, ruch jest wskazany. Jeśli ból jest nie do zniesienia możliwe jest otrzymanie znieczulenia w szpitalu – przy wyborze szpitala warto sprawdzić jakie formy uśmierzania bólu proponuje szpital i czy są one bezpłatne.

Cz. III [12min] Poród dzieli się na cztery fazy. Druga faza ma miejsce, kiedy dziecko jest nisko w kanale rodnym. Wtedy zmienia się charakter skurczy – są one mocniejsze, ale kobieta nie odczuwa ich jako bardziej bolesne. Rozpoczyna się parcie, a dziecko zaczyna przechodzić przez kanał rodny. Ta faza nie powinna trwać dłużej niż dwie godziny. Nierzadko stosowane jest nacięcie krocza – przy wyborze szpitala warto sprawdzić jak często ta praktyka jest w danej placówce stosowana. Nacięcia krocza uniknąć przez przyjęcie wygodnej pozycji, ale nie leżącej – ta pozycja jest wbrew pozorom najmniej korzystna dla rodzącej.

Faza trzecia obejmuje także czas po urodzeniu dziecka, kiedy kobieta rodzi łożysko – na ogół nie jest to już bolesne.

Bardzo istotne jest by dziecko tuż po porodzie znalazło się blisko ciała mamy lub taty. Wskazane jest, by dziecko spędziło z rodzicami przyjemniej dwie godziny, a dopiero potem zostało przebadane. Po tym czasie odpoczynku, mama i dziecko mogą przejść na oddział położniczy.

Tak przebiega prawidłowy, fizjologiczny poród. Z doświadczeń położnej takie porody obserwowane są coraz częściej.

W kolejnej rozmowie poruszymy kwestie połogu oraz laktacji. Zachęcamy do oglądania oraz udostępniania wywiadu!

 ***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.