Lista odtwarzania:

Jak się rodził judeochrześcijański monoteizm?

Wykład dr. Sebastiana Dudy zorganizowany w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, 16 grudnia 2013 r., Warszawa [1h50min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Monoteizm jest specyfiką kilku ważnych religii świata. Większość ludzi religijnych na świecie wyznaje monoteizm. Dr Sebastian Duda opowiedział o tym kiedy i jak powstała idea jednego Boga w chrześcijaństwie, i czy rzeczywiście jednego?

W starożytnym świecie roiło się od bóstw. Ich liczba nie zawsze przechodziła w jakość, ale wyznawcom najróżniejszych politeizmów nie bardzo przeszkadzała wielka liczba bogów i boginek. Żydzi, jak się zdaje, przez długi czas nie byli wyjątkiem. Jednak w pewnym momencie swych dziejów zaczęli wyznawać Boga Jedynego, który nie przypominał żadnego z bóstw ówczesnego świata. Monoteistyczną wiarę odziedziczyli po Żydach chrześcijanie, choć ich Bóg Jedyny stał się Trójjedynym. Podczas grudniowego spotkania Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki dr Sebastian Duda przypomniał pełną napięć i dramatycznych zwrotów historię kształtowania się monoteizmu.

dr Sebastian Duda — ur. 1975. Teolog, filozof, publicysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz religioznawstwo i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Jest stałym publicystą tygodnika „Newsweek Polska” i członkiem redakcji „Przeglądu Powszechnego”. Członek Centrum Kultury i Dialogu. Mieszka w Warszawie.
Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

***

Wykład wygłoszony został w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Zapowiedzi spotkań, artykuły na ich temat oraz informację internetową prowadzi Festiwal Nauki.  Spotkania odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca (od września do czerwca). Godzina: 18.00. Miejsce: Skwer Hoovera, Warszawa.

Na listę adresową Kawiarni Naukowej można się zapisać u każdej z organizatorek Kawiarni: Magdaleny Fikus (m.fikus@ibb.waw.pl) lub Zuzanny Toeplitz (zuz@psych.uw.edu.pl).

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.