Jak zrozumieć wschodnią Ukrainę? Wykład dr. Andrija Portnowa

Wykład zorganizowany został w ramach cyklu „Polska – Ukraina – Europa. Dziedzictwo i przyszłość”. Zamek Królewski w Warszawie, 13 maja 2014r. [1h01min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

„Na wschodzie Ukrainy mieszka inny naród, określany jako „sawki” (czyli „sowieccy ludzie”), którzy mieszkają w szarych jednakowych, sowieckich domach, którzy rozmawiają językiem uważanym przez nich za rosyjski (…), nie znają i nie śpiewają kolęd, wierzą w horoskopy oraz w to, że wiara w Boga przynosi korzyści materialne. Słuchają rosyjskiej, kryminalnej muzyki  i zupełnie nie są do nas podobni” – to cytaty prac historyków z zachodniej Ukrainy, określających mieszkańców Donbasu. „Taka narracja używana jest przez obywateli tego samego kraju. To określenia dyskryminacyjne” – powiedział dr Andrij Portnow. Sprzeciwił się poglądowi, że region doniecki jest ”inny niż reszta Ukrainy”, a jego utrata byłaby w istocie przysługą dla ukraińskiego państwa.

Portal PolskieRadio.pl: Jak interpretuje pan wydarzenia w Donbasie? Czy głosowania w sprawie odłączenia się od Ukrainy, które miały tam miejsce, to typowo okupacyjne referenda, czy też takie określenie nie wyczerpuje opisu sytuacji? Jak można scharakteryzować to, co dzieje się na wschodzie, w Donbasie?

Andrij Portnow: Po pierwsze, to bardzo ważne, by rozumieć, że Donbas to nie cały wschód Ukrainy. Sytuacja we wschodniej części kraju jest różna w zależności od regionu. W obwodach donieckim i ługańskim rząd w Kijowie nie w pełni kontroluje sytuację, natomiast w charkowskim, zaporoskim czy dniepropietrowskim na razie panuje zupełny spokój. Pozycja władz kijowskich jest tam znacznie silniejsza. A Dniepropietrowsk jest nawet nazywany ośrodkiem walki o Ukrainę. To miasto jest teraz obwieszone flagami ukraińskimi, konsekwentnie broni się przed interwencją. Po drugie trzeba podkreślić stanowczo, że tak zwane ”referendum” separatystów nie miało nic wspólnego z demokratyczną procedurą. Nie ma znaczenia prawnego, a jedynie polityczne, bo legitymizuje tendencje destabilizacyjne, które już niestety można zaobserwować w Donbasie.

Całość wywiadu dostępna jest na stronie: www.polskieradio.pl

***

Dr Andrij Portnow (ur. 17 maja 1979 r.) – ukraiński historyk, eseista, współzałożyciel oraz redaktor naczelny intelektualnego portalu internetowego Historians.in.ua, absolwent Dniepropietrowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Olesia Gonczara (historia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Studium Europy Wschodniej). Doktorat o emigracji ukraińskiej w Polsce międzywojennej obronił we Lwowie, a książka na podstawie tego doktoratu Nauka na wygnaniu(Charków, 2008) dostała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.
W chwili obecnej profesor gościnnie wykładający na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Autor pięciu książek, z których najnowsza Historia do użytku domowego (Kijów, 2013) dostała w ubiegłym roku Nagrodę im. Jurija Szeweliowa. W Polsce publikowal w „Znaku”, '”Więzi”, „Gazecie Wyborczej”, „Arcanach”, „Kulturze Enter”, „ResPublice Nowej” oraz w innych wydawnictwach.

***

Zamek Królewski w Warszawie, Polski PEN Club oraz Ukraiński PEN Club zapraszają do udziału w cyklu otwartych wykładów publicznych poświęconych relacjom Polski z Ukrainą, dziejom i kulturze Ukrainy na przestrzeni wieków – od średniowiecza po czasy współczesne. Wykłady odbywają się na Zamku Królewskim w Warszawie, raz lub dwa razy w miesiącu.

Podczas spotkań zamkowych specjaliści polscy oraz ukraińscy postarają się odpowiedzieć na nurtujące pytania, rozpatrując zarówno zagadnienia historii kultury, jak i również kwestie polityczne oraz cywilizacyjne czasów dawniejszych i dzisiejszych. Poruszone zostaną między innymi takie tematy, jak: relacje polsko-ukraińskie w Galicji w XIX–XX w., międzywojenna emigracja ukraińska, wzajemne stosunki podczas II wojny światowej. Poruszone zostaną także dzieje Kozaczyzny, wątki zabytków dawnej architektury polskiej na Ukrainie, kultura i literatura ukraińska. Projekt objęli patronatem:  JE Markijan Malskyj, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz JE Henryk Litwin, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie.

Więcej o cyklu znajduje się na stronie http://www.zamek-krolewski.pl.

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.