Jaki kolor miały dinozaury? Kolory z przeszłości geologicznej
Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi, 20 maja 2020 [1h03min]
Jaki kolor miały dinozaury i inne zwierzęta kopalne? Podczas wykładu dr Daniel Tyborowski wyjaśnia, w jaki sposób naukowcy ustalają barwy organizmów, które żyły przed milionami lat. Paleontolog opisuje również przykłady kolorów z przeszłości geologicznej, które zachowały się w skamieniałościach odnalezionych na stanowiskach kopalnych na całym świecie. Cykl „Środowe spotkania z dziejami Ziemi” realizujemy we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Ustalenie koloru, jaki miały dinozaury oraz inne zwierzęta kopalne, jest bardzo trudne. Udaje się to jedynie w nielicznych przypadkach, bowiem barwa fosyliów ma charakter wtórny. Jest ona pochodną różnych procesów zachodzących w skale. Czasem w materiale kopalnym zachowują się jednak struktury, dzięki którym staje się to możliwe. Po pierwsze, mogą to być specyficzne melenasomy, czyli organella komórkowe produkujące barwnik melaninę. Po drugie, w skamieniałościach można zidentyfikować struktury biologiczne, które wpływają na kont odbicia promieniowania świetlnego. Ten ostatni odpowiada za widzialną barwę zwierzęcia.
Podczas prelekcji dr Daniel Tyborowski opowiada o różnych przykładach zachowania kolorów z przeszłości geologicznej. Dowiadujemy się m.in., jaką barwę miał atrament jurajskich mątw ze stanowiska Oxford Clay w Wielkiej Brytanii, pióra eoceńskiego ptaka z Messel w Niemczech oraz szczątki dinozaurów i praptaków, które odnaleziono w Chinach.
Więcej o tym, jaki kolor miały dinozaury i inne zwierzęta kopalne w nagraniu wykładu.
Zobacz też: Unikatowe stanowiska paleontologiczne. Wykład dr. Daniela Tyborowskiego
PW
Organizator wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.