Jaki ROS-bieg spraw?

Dyskusja o możliwych scenariuszach rozwoju polityki rosyjskiej zorganizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Braci Jabłkowskich, 24 maja 2016 r. [1h44min]

Jak będzie ewoluować wewnętrzna sytuacja w Rosji dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W dyskusji wzięli udział Andriej Kolesnikow, koordynator programu „Polityka wewnętrzna i instytucje polityczne Rosji” Carnegie Moscow Center oraz Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Spotkanie poprowadził Piotr Pogorzelski, dziennikarz, korespondent Polskiego Radia w Kijowie.

Uczestnicy rozpoczęli dyskusję od sytuacji gospodarczej w Rosji po wprowadzeniu przez Unię Europejską sankcji w odwecie na rosyjską agresję na Ukrainie. Jak mówił Kolesnikow, państwo rosyjskie nie rozwija się obecnie gospodarczo i technologicznie. Wzrosły ceny towarów powszechnego użytku. Wymusza to na Rosjanach odtwarzanie „kultury biedy” charakterystycznej dla czasów późnego ZSRR. Eberhardt zauważył, że obecny stan nie wynika jedynie z sankcji. Według dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Moskwa ponosi konsekwencje za uzależnienie swojej gospodarki od sektora energetycznego, co stało się obecnie bolesne wskutek dużego spadku cen ropy. Jednocześnie wyczerpuje się przyjęty model rozwojowy. Rosyjskie elity mają smartfony, ale nie mają dobrego państwa, co budzi frustrację – mówił Eberhardt.

Czy w ocenie uczestników dyskusji trudna sytuacja gospodarcza doprowadzi do zmiany agresywnej polityki zewnętrznej Rosji czy też wręcz przeciwnie, spowoduje konsolidację społeczeństwa wokół władzy pod antyzachodnimi hasłami, można dowiedzieć się z załączonego filmu z debaty. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.