Lista odtwarzania:

Jan III Sobieski oczami współczesnych historyków tureckich

Wykład w ramach cyklu „Sześć wieków relacji polsko-tureckich”, Zamek Królewski w Warszawie, 29 czerwca 2017 [0h38min]

Jak ottomańscy XVII-wieczni kronikarze opisywali Jana III Sobieskiego, zwycięzcę spod Wiednia? O tym opowiada podczas wykładu na Zamku Królewskim w Warszawie historyk z Wydziału Historycznego Stambulskiego Uniwersytetu Şehir dr Günhan Börekci.

Prelegent rozpoczyna swoje wystąpienie od przedstawienia wizerunku Sobieskiego, jaki wykreowany został w świecie zachodnim po jego zwycięstwie nad armią wezyra Kary Mustafy u bram stolicy Imperium Habsburgów. Król Polski przedstawiany był jako postać ikoniczna, obrońca chrześcijaństwa. Historyk opisuje również, w jaki sposób budowano negatywny obraz tureckich przeciwników Sobieskiego.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Günhan Börekci opowiada o różnicach w tureckich opisach króla Polski przed i po bitwie pod Wiedniem. O ile przed zwycięską batalią przedstawiany był jako „szatan”, „diabeł”, po pokonaniu armii Kary Mustafy zaczął być opisywany neutralnym językiem, jako jeden z władców, z którym należy nawiązać relacje dyplomatyczne. W samym opisie bitwy dziejopisarze skupiali się przede wszystkim na poszukiwaniu przyczyn klęski. Historyk wyjaśnia przy tej okazji, jak ówczesne przemiany w europejskiej sztuce wojennej zdecydowały o pokonaniu Turków.

Prelegent odpowiada również na pytania słuchaczy. Interesowało ich, czy obraz Sobieskiego zmienił się w późniejszych źródłach tureckich, gdzie ottomańscy kronikarze upatrywali przyczyn wojny – czy była ona motywowana religijnie, czy też walką o terytorium. Historyk odpowiada również na pytanie, na ile postać Sobieskiego jest znana w Turcji oraz jak porażka pod Wiedniem wpłynęła na dynastię panującą w Imperium Ottomańskim.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

turcyZamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej. Po spotkaniach dotyczących stosunków z Litwą, Niemcami, Rosją, Ukrainą i Węgrami przyszła kolej na Turcję. Podczas najbliższych prelekcji i debat opowiemy o ponad 600-letniej historii relacji polsko-tureckich w sferze polityki, gospodarki i kultury – od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 roku do chwili obecnej.

Pragniemy pokazać, że wspólne dzieje I Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego to nie tylko wojny, ale również wzajemny dialog i przenikanie się odległych od siebie kultur. Nie zabraknie także tematów współczesnych, łączących oba kraje.

Motywem przewodnim cyklu są postaci z obrazu Marcella Bacciarellego Pokój chocimski – wielki wezyr Dilaver Pasza oraz Stanisław Lubomirski – podające sobie dłonie. Obraz jest stałym elementem wystroju Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

źródło: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.