Jemielnica – europejska wieś ze śląską duszą

Wystąpienie Eweliny Piosek i Gabrieli Drzymały ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica podczas konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. 7-8 czerwca 2013 r., Farska Stodoła w Biedrzychowicach [13min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wyróżnikiem wsi Jemielnica są pozostałości po zamieszkującym kiedyś te tereny zakonie Cystersów. Do dziś zachowały się kościół, ulica Wiejska z zachowanymi starymi zabudowaniami i stawy. Ewelina Piosek ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica opowiedziała o projektach renowacji i odnowy dziedzictwa pocysterskiego, o organizowanym co roku Jarmarku Cysterskim. Opowiedziała też o innowacyjnym pomyśle promocji produktu regionalnego – grupa mieszkańców Jemielnicy wybrała się na rajd rowerowy po opolszczyźnie (ok. 400km). Gabriela Drzymała ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica opowiedziała o organizowanych w gminie wycieczkach rowerowych i turniejach piłki nożnej. Pokazała też serię zdjęć rzeźb lokalnych artystów.

***

Ponad sto osób uczestniczyło w dwudniowej konferencji pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach w dniach 7-8 czerwca 2013 r.

Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Wspomagania Wsi przy współpracy Wojewody Opolskiego. Celem spotkania w biedrzychowickiej Farskiej Stodole była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych woj. śląskiego i opolskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.

Zapraszamy także do zapoznania się z publikacją wydaną w 2011 roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Książka „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje” opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.

 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.