Jezus z Nazaretu jako postać historyczna – co wiemy o nim i o judaizmie jego czasów

Wykład prof. Łukasza Niesiołowskiego-Spanò w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [16 grudnia 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia pojawiają się liczne pytania o okoliczności narodzin Jezusa i historyczne podstawy naszej tradycji o stajence, pastuszkach, gwieździe betlejemskiej oraz trzech mędrcach ze Wschodu. Odpowiedź na te pytania w świetle wiedzy historycznej, podobnie jak rekonstrukcja szerszego kontekstu dotyczącego historycznego Jezusa oraz jego czasów, wymaga krytycznej analizy danych źródłowych. Widzieć je trzeba przy tym przez pryzmat zmian zachodzących w ówczesnym judaizmie i historii państw żydowskich pod dominacją rzymską. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie aktualny stan wiedzy w tym zakresie.

 

prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò – polski historyk starożytności, specjalizujący się w tematyce historii starożytnej Palestyny, dziejów i religii biblijnego Izraela oraz Filistynów. Dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie zorganizowane w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!
  3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem
    Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001
    Fundacja Wspomagania Wsi

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.