Kalecki dla opornych

Wykład prof. Jerzego Osiatyńskiego z cyklu „Czwartki Razem”, państwomiasto, 17 marca 2015 [1h19min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Michał Kalecki (1899-1970) był najbardziej oryginalnym polskim ekonomistą rangi światowej, choć nie był nim z wykształcenia. Gdyby nie przedwczesna śmierć w 1970 roku, był bardzo poważnym kandydatem do Nagrody Nobla – mówił prof. Jerzy Osiatyński podczas wykładu z cyklu „Czwartki Razem”.

Podczas swojego wystąpienia ekonomista przypomniał biografię Kaleckiego oraz przedstawił podstawy stworzonej przez niego myśli ekonomicznej. Prelegent zwrócił uwagę, że Kalecki podczas swojej pracy szukał odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny kryzysu, którego doświadczył na własnych plecach (jego ojciec był właścicielem niewielkiej przędzalni, którą na początku XX w. musiał sprzedać, aby pokryć długi).

Kalecki był wraz z Ludwikiem Landauem autorem pionierskich w Polsce badań „Szacunek dochodu społecznego w 1929 roku”. W 1933 roku opublikował „Próbę teorii koniunktury”, w której na trzy lata przed opublikowaniem „Ogólnej teorii zatrudnienia, procentu i pieniądza” J. M. Keynesa zwracał uwagę na konieczność interwencjonizmu państwowego w warunkach dekoniunktury.

Czy recepty Michała Kaleckiego są możliwe do zastosowania współcześnie? Odpowiedź prof. Jerzego Osiatyńskiego na to pytanie znajdziecie w załączonym filmie z wykładu. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.