Kiedy lodowiec spotyka się z morzem, czyli o powstawaniu wielkich gór lodowych

Wykład dr. Oskara Głowackiego w ramach cyklu Fascynująca Ziemia prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN [21 lutego 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Mamy takie miejsca na Ziemi, gdzie wpływ zmian klimatu jest szczególnie spektakularny. Takim miejscem są zatoki, w których olbrzymie lodowce spływają do morza niczym rzeki lodu. To niedostępny i niebezpieczny, a zarazem fascynujący świat. To właśnie tam góry lodowe o wielkości budynków odrywają się z hukiem od lodowców w procesie zwanym cieleniem.

Dlaczego i jak lodowiec się cieli? W jaki sposób zmiany klimatu przyspieszają „produkcję” gór lodowych? Poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

dr Oskar Głowacki – oceanograf, geofizyk. Adiunkt w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Interesuje się lodowcami, zmianami klimatu, akustyką podwodną, a także szeroko pojętymi badaniami mórz i oceanów. Uczestniczył w ośmiu wyprawach badawczych do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Spędził 2,5 roku na stażu podoktorskim w Scripps Institution of Oceanography, University of California Sad Diego, USA. Laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską, stypendium dla wybitnych młodych naukowców MEiN, nagrody im. Maurycego Piusa Rudzkiego Wydziału III PAN i dwukrotnie stypendium prof. Kacpra Rybickiego.

Webinarium jest organizowane w ramach projektu Fascynująca Ziemia prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN.

 

 


Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.