Komu służy i jak przygotować strategię rozwoju wsi

Rozmowa z Jackiem Piwowarskim, sołtysem wsi Wiązownica Kolonia, nauczycielem i trenerem [9 sierpnia 2022; 1 godzina 36 minut]

W szachach znane jest powiedzenie: „Lepiej jest mieć zły plan niż nie mieć żadnego”.

Podobna zasada obowiązuje w działaniach wojennych, o czym przekonywały się armie i dowódcy. A jeśli chodzi o taki organizm społeczno gospodarczy jak wieś? Lata samorządności pokazują, że wsi to też dotyczy. Warto mieć strategię rozwoju miejscowości. Mało tego, jest coraz więcej przykładów pokazujących, że strategia rozwoju jest kluczowa dla jakości życia mieszkańców i przyszłości każdej miejscowości. We wsi najważniejszą osobą zwykle jest sołtys. Świadomy sołtys, lokalny lider, musi wiedzieć jakie zasoby, albo ujmując inaczej – kapitały w jego wsi, istnieją. Musi też wiedzieć jak wykorzystać te zasoby dla dobra mieszkańców. Do tego między innymi służy strategia.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

W rozmowie z sołtysem Jackiem Piwowarskim wyjaśnimy jak zabrać do przygotowania takiej strategii, jak wciągnąć w ten proces mieszkańców, jak w trakcie tych działań pogłębiać kapitał społeczny i wzajemne zaufanie (a nie doprowadzić do wojny wszystkich ze wszystkimi czego często jesteśmy dzisiaj świadkami).

Zapraszamy również do naszych serwisów: YouTube kanał wszechnica fww  Facebook wwzechnicaFWW

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.