Kto się boi wielokulturowej Europy?

Druga Debata Europejska zorganizowana przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce, Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz Ośrodek Kultury Francuskiej UW [1h23min]

Posłuchaj debaty w formie podcastu:

Powiatanie
Robert Jędrzejczyk – Wiceprezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP)

Moderacja
Jarosław Kurski – Zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej; w czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. W latach 19890 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zrezygnował gdy wybuchła „wojna na górze”. Autor pierwszej biografii Kuriera z Warszawy – „Jan Nowak-Jeziorański”, biografii Raymonda Arona „Pokój z widokiem na historię”, a także książki o Lechu Wałęsie „Wódz”.

Paneliści

Alain Finkielkraut – Filozof i eseista francuski, wykłada kulturoznawstwo w Ecole polytechnique pod Paryżem; prowadzi także audycję Repliques na falach France Culture od 1987 r. Czuje się spadkobiercą myśli Emmanuela Levinasa, Hanny Arendt i Milana Kundery. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych, Francuskich filozofów i ceniony za swój intelektualny antykonformizm oraz zaangażowanie. Cztery książki Alain Finkielkrauta zostały przetłumaczone na język polski: „W imię innego”, „Antysemicka twarz lewicy”, SIC!, 2005, „Niewdzięczność”, SIC!, 2005, „Zagubione człowieczeństwo”, PIW, 1999 oraz „Porażka myślenia”, NOWA, 1992.

Bassam Tibi – Emerytowany profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Getyndze. Skończył studia w Niemczech. Wykładał w ponad 30 Uniwersytetach m.in.: Berkeley, Stanford, Yale, a także na Bliskim Wschodzie, Afryce, Azji Płd.- Wsch. oraz w Australii. Pochodzi ze znanej muzułmańskiej rodziny z Damaszku. Autor 28 książek. W 1997 r. opublikowano po polsku jego książkę „Fundamentalizm religijny”.

Monika Płatek – profesor, kierowniczka Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka i konsultantka m.in. OBWE, Open Society Institute – New York (OSI), członkini międzynarodowej rady programowej Journal of Law and Society, członkini Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Centrum im. prof. Bronisława Geremka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.