Kto to jest sędzia?

Rozmowa z byłą sędzią sądu rejonowego Barbarą Dąbrowiecka [0h39min]

Jakie warunki należy spełnić, żeby zostać sędzią? Czy sędziemu łatwo jest zachować bezstronność? W jaki sposób sąd dochodzi do wyroku? Była sędzia Barbara Dąbrowiecka opowiedziała w studiu Wszechnicy o zawodzie sędziego.

– Czasami jest tak, że jedna ze stron zbudza naszą sympatię, druga wręcz przeciwnie. Właśnie na tym polega trudność tego zawodu, że trzeba umieć sytuację ocenić bezstronnie i na podstawie dowodów, które się ma w aktach sprawy, a nie na podstawie tego, że ten mi się wydaje dobrym człowiekiem, a ten to jest taki cwaniaczek – odpowiada Barbara Dąbrowiecka pytana, czy sędziemu w pracy łatwo jest powściągnąć emocje. Jak mówi, w uzyskaniu dystansu pomaga założenie togi, łańcucha sędziowskiego i „cały ten teatr” towarzyszący rozprawie.

Była sędzia w trakcie rozmowy opowiada również: jak zostać sędzią? czym różni się ławnik od sędziego? jakie cechy charakteru należy posiadać, aby wykonywać ten zawód? czemu służy immunitet sędziowski i dlaczego sędzia powinien być niezależny? Jak ocenia się pracę sędziego? Czy sędzia może uchronić podsądnego przed niesprawiedliwym prawem?

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.