LGBT+ w religiach księgi

Wykład prof. Stanisława Obirka w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [17 kwietnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zapraszamy Was na niezwykłą podróż przez zakamarki religijnych tekstów trzech tradycji monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, w wykładzie profesora Stanisława Obirka. To niezwykłe spotkanie z naukowym spojrzeniem na temat LGBT+ w kontekście ksiąg religijnych.

Debata publiczna na temat osób LGBT+ często jest podporządkowana doraźnym interesom politycznym lub religijnym. Aby zrozumieć pełny kontekst, warto sięgnąć do źródeł, czyli religijnych tekstów, które kształtują spojrzenie na tę kwestię w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

Profesor Stanisław Obirek, polski teolog, historyk, antropolog kultury, oraz profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, przybliży nam historię i interpretację tekstów, analizując, jakie miejsce zajmują osoby LGBT+ w ramach tych tradycji.

W kontekście współczesnych demokracji liberalnych, które wymusiły rezygnację z najbardziej dyskryminujących regulacji religijnych, wydaje się, że społeczeństwo polskie przejawia zmiany nastawienia wobec osób LGBT+. Czy Polska zdoła zrezygnować z pewnych tradycyjnych przekonań i otworzyć się na bardziej tolerancyjne spojrzenie?

Ten wyjątkowy wykład został zorganizowany przez Kawiarnię Naukową Festiwalu Nauki w Warszawie i jest doskonałym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem LGBT+ w kontekście religijnych tekstów.

Nie zapomnijcie subskrybować kanału, aby być na bieżąco z najnowszymi wykładami i ciekawymi tematami prezentowanymi przez Kawiarnię Naukową!


Stanisław Obirek – polski teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były jezuita.

 


Wykład zorganizowany przez Kawiarnię Naukową Festiwalu Nauki w WarszawieKawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki


 

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.