Lista odtwarzania:

Lhotse, czyli moja podróż na ośmiotysięcznik

Relacja Mateusza Zabłockiego z jego pierwszej wyprawy na ośmiotysięcznik. Spotkanie zorganizowane w ramach festiwalu naukowego MANEWR w liceum im. Tadeusza Reytana, 7 marca 2013 r. [1h01min]

Posłuchaj opowieści w formie podcastu:

Mateusz Zabłocki opowiada o jesiennej wyprawie na Lhotse, czyli czwartą górę świata, która odbyła się jesienią zeszłego roku. Wyprawa została zorganizowana w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, który ma na celu przygotowanie młodych wspinaczy do wykonania pierwszych w historii zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Do zdobycia porą zimową zostały już tylko dwa ośmiotysięczniki – Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.)

Dwa dni przed wykładem, tj. 5 marca na szczycie Broad Peak (8047 m n.p.m.) stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski.

Mateusz Zabłocki opowiedział o skomplikowanych przygotowaniach do wyprawy i niezbędnym ekwipunku. Opowiedział, krok po kroku, jak przebiegała wspinaczka, z jakimi trudnościami się zmagali i jakie ciężkie decyzje musieli podjąć. Niezapomniane wrażenia, kaprysy pogody, wycieńczenie organizmu, odmrożenia i śmierć jednego z szerpów. Cała historia pokazana na wielu przepięknych zdjęciach z podróży.

Mateusz Zabłocki przy okazji wykładu poprosił o wsparcie dla trójki dzieci, które osierocił Temba – tragicznie zmarły podczas wyprawy szerpa nepalski.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.