Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena

Wykład Bogusławy Sochańskiej, Kawiarnia Naukowa 1a, 14 września 2017 [1h23min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Hans Christian Andersen postrzegany jest jedynie jako autor baśni dla dzieci, tymczasem swoją twórczość adresował również do dorosłych. Z tym oraz innymi mitami na temat duńskiego pisarza rozprawiła się w Kawiarni Naukowej 1a tłumaczka i znawczyni twórczości Andersena Bogusława Sochańska.

„(…) Moje baśnie są w takim samym stopniu dla dorosłych, jak dla dzieci, dzieci rozumieją tylko anegdotę i dopiero jako dojrzali dostrzegają i pojmują całość” – pisał Duńczyk u kresu życia w swoich „Dziennikach”. Już wtedy bowiem upowszechnił się pogląd, że jest on pisarzem adresującym swoją twórczość jedynie do najmłodszych czytelników.

Jak mówiła podczas swojego wykładu Sochańska, powyższy mit na temat Andersena nie jest jedynym. Pisarz niesłusznie jest też przestawiany jako człowiek wychowany w nędzy, z racji na ubogie pochodzenie z trudem zdobywający swoją pozycję, homoseksualista czy twórca baśni ludowych. Jego utwory nie są również pozbawione humoru, choć jest od niedostrzegany za sprawą złych przekładów.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.