Miejsca, architektura, zasoby, turystyka… Sesja z konferencji „Dziedzictwo wsi pomorskiej”
Podczas sesji uczestnicy konferencji podzielili się wiedzą i doświadczeniem z realizacji projektów i działalności społecznej. Sesja zorganizowana została w ramach konferencji „Dziedzictwo wsi pomorskiej – rady, przykłady, informacje”. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, 12-13 września 2014 r. Swołowo
Podczas sesji „Miejsca, architektura, zasoby, turystyka…” jako pierwsza wystąpiła Renata Knitter ze Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki Wiejskiej „Słowiniec”, która opowiedziała o turystyce zgodnej z naturą i działaniach na rzecz kształtowania i promocji produktu lokalnego (więcej na www.slowiniec.pl)
Sianowską Krainę w Kratę – projekt promujący szachulcowe budownictwo Pomorza przedstawił Piotr Kłobuch – sołtys wsi Węgorzewo Koszalińskie (woj. zachodniopomorskie). Zapraszamy na stronę www.aktywnewegorzewo.pl oraz bloga sołtysa Piotra Kłobucha, który w 2013 roku otrzymał nagrodę Sołtysa Roku www.aktywnewegorzewo.blogspot.com.
O tym jak zmarli pobudzili żywych opowiedziała Teresa Jakimiuk. Społeczny Komitet Odbudowy Zabytkowego Kościoła w Motarzynie przy Radzie Sołeckiej Motarzyn-Doble chroni także zabytkowy cmentarz. Komitet ma nadzieję, ze odkrzaczanie i naprawa zniszczonych nagrobków pozwolą na stworzenie miejsca, które stanie się atrakcją turystyczną miejscowości i będzie kolejnym działaniem, po renowacji Kościoła z XVI wieku, poprawiającym estetykę Motarzyna. Projekt dodatkowo zakłada przeprowadzenie „spaceru pamięci” i wieczornicy z udziałem m.in. dawnych mieszkańców wsi Motarzyn.
O niedokończonym projekcie pt. „Kościoły ryglowe Ziemi Szczecińskiej” opowiedział Janusz Leszek Jurkiewicz ze Stowarzyszenia Zachodniopomorskie Dziedzictwo Kulturowe.
Kolejna prezentacja dotyczyła adaptacji młyńskiej (jednego z najstarszych tego typu obiektów na Pomorzu) na Centrum informacji o Regionie w miejscowości Debrzno. Centrum informacji uruchomione zostało w czerwcu tego roku. Projekt przedstawiła Zdzisława Hołubowska z Fundacji Lokalna Grupa Działania – Naszyjnik Północy.
Projekt mający na celu upowszechnienie edukacji o budownictwie szachulcowym w krainie w kratę pt. „Zobaczyć Łącko” zaprezentował Radosław Barek ze Stowarzyszenia Wędrowni Architekci.
***
To już piąta konferencja regionalna poświęcona dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi. Inspiracją do organizacji spotkań była wydana w 2011 roku publikacja „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje”, opisująca różnorodne inicjatywy, dzięki którym udało się np. ocalić zabytkową zagrodę, nadać nowe funkcje dawnym budynkom użyteczności publicznej, uczytelnić krajobraz, zorganizować wystawę o przedwojennych mieszkańcach wsi. Opisane w publikacji projekty swoim zasięgiem obejmują całą Polskę.
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.