Monitorowanie i zarządzanie ekosystemem Antarktyki – innowacje

Wykład dr inż. Małgorzaty Korczak-Abshire zorganizowany w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL [21 lutego 2023 r]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Badania pingwinów i ssaków płetwonogich w takich odległych regionach niektórym mogą się wydawać bardzo atrakcyjne. Ale są też i tacy, którzy zastanawiają się nad sensem prowadzenia takich badań i nad ich kosztami.

Dr Małgorzata Korczak-Abshire przekonuje, że badania te dostarczają bardzo istotnej wiedzy i są wykorzystywane w podejmowaniu bardzo ważnych decyzji. Przekonuje, że naukowcy dokładają wielu starań aby te badania prowadzić we współpracy międzynarodowej, aby minimalizować koszty i niekorzystny wpływ jaki pozostawia za sobą obecność człowieka w tym unikatowym obszarze naszej planety.

Monitorowanie i zarządzanie ekosystemem Antarktyki to bardzo szeroki temat. Wiadomo, że najlepiej żeby przyroda „zarządzała się” sama. Gdy jednak rozpoczynamy jakieś wykorzystywania zasobów naturalnych to należy ustalić zasady racjonalnego działania.

Antarktyka to region biogeorgaficzny obejmujący swym zasięgiem zarówno Antarktydę (kontynent) oraz archipelagi i wyspy, które przylegają do tego kontynentu, i cały Ocean Południowy. Ocean Południowy charakteryzuje się bardzo wysoką produktywnością i bogactwem gatunkowym.

dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire – Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki. Od 17 lat bada populacje gatunków wskaźnikowych zależnych od kryla w regionie zachodniej części Półwyspu Antarktycznego. Wyniki jej prac wykorzystywane są do podejmowania decyzji dotyczących zrównoważonego rybołóstwa na wodach Oceanu Południowego, oraz do ochrony integralności całego systemu Antarktyki. Od wielu lat pracuje w grupie roboczej do spraw monitoringu ekosystemu i zarządzania

Wykład w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL

Wykład zorganizowany we współpracy z Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

 

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.