Morskie potwory ery dinozaurów

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi [1h11min]

Tematem kolejnego wykładu z cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi” były gady morskie żyjące w czasach dinozaurów. Dr Daniel Tyborowski skupia się na trzech liniach ewolucyjnych morskich olbrzymów ery mezozoicznej: mówi o ichtiozaurach, pliozaurach i plezjozaurach oraz mezozaurach. Paleontolog wskazuje ciekawe przykłady adaptacji ewolucyjnych wśród tych zwierząt, które były związane ze spożywanych pokarmem bądź środowiskiem życia.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Daniel Tyborowski opowiada w nagraniu o wielkich gadach morskich, które żyły w czasach dinozaurów. Naukowy opis pierwszych skamieniałości morskich stworzeń z ery mezozoicznej zawdzięczamy Mary Anning (1799-1843). Kobieta jako pierwsza opisała szczątki ichtiozaura i plezjozaura, które odnalazła na wybrzeżu południowo-zachodniej Anglii, w Lyme Regis, w hrabstwie Dorset. Wcześniej badacze uważali, że są to być może pozostałości ryb bądź krokodyli. Anning udowodniła, że są to szczątki wymarłej grupy gadów.

Gady morskie nie były spokrewnione z dinozaurami, które miały jednego wspólnego przodka. Jak mówi dr Tyborowski, te pierwsze wielokrotnie „wchodziły do morza” w erze mezozoicznej. Zwierzęta w przeciwieństwie do współczesnych gadów były żyworodne i miały kończyny przekształcone w płetwy.

Morskie olbrzymy były bardzo zróżnicowaną grupą. Paleontolog podczas wykładu omawia gady morskie należące do trzech linii ewolucyjnych: ichtiozaurów, pliozaurów i plezjozaurów oraz mezozaurów. Skupia się przy tym na adaptacjach ewolucyjnych, które były związane ze spożywanym pokarmem bądź środowiskiem życia. Można tu zaobserwować wiele przykładów konwergencji ewolucyjnej, kiedy gady przyjmowały kształty współczesnych ryb czy morskich ssaków, bądź wykształcały podobne funkcje. Wówczas ukształtowały się również w morzach stosunki ekologiczne, które istnieją do dziś.

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.