Mozaika syryjska, czyli kultura i tradycja Syrii

Wykład Karimy Kanjo, Wawerskie Centrum Kultury, 14 grudnia 2017 [1h15min]

Syria to mieszanka religii i kultur – mówiła w Kawiarni Naukowej 1a Karima Kanjo. Pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny mieszkającej w Aleppo prelegentka opowiedziała, jak wyglądało życie w kraju znanym jej sprzed wybuchu wojny domowej. Obecnie Karima Kanjo wraz z mężem i dziećmi od czterech lat mieszka w Polsce.

Syria zapamiętana przez prelegentkę była państwem, gdzie w pokoju żyli obok siebie muzułmanie, chrześcijanie oraz przedstawiciele innych religii. Gościni Kawiarni dużą cześć wystąpienia poświęciła kobietom w swojej ojczyźnie. Opisała ich podejście do stroju, roli pełnionej w domu, pracy. Opisała również, jak wygląda tradycja kojarzenia małżeństw w Syrii. Przedstawiła też narodowe produkty i specyfikę tamtejszej kuchni.

Nie zabrakło również tematów trudnych, dotyczących bieżącej sytuacji w ojczyźnie prelegentki. Karima Kanjo mówiła o podziałach między Syryjczykami, do jakich doprowadziła wojna domowa. Opisała sytuację mężczyzn, którzy uciekają z kraju, żeby uniknąć udziału w walkach po jednej ze stron konfliktu. Poruszyła również problem sytuacji 10 mln syryjskich emigrantów, którzy trafili zarówno do krajów sąsiednich, jak też państw europejskich.

PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.