Lista odtwarzania:

Nie ma jednej drogi – Alternatywne modele współpracy w Europie

Czwarty panel dyskusyjny konferencji „Restart. Jaka Europa się kończy a jaka zaczyna?”, w którym udział wzięli profesor Włodzimierz Pańków, profesor Jan Hartman i prezes Fundacji Republikańskiej, Marcin Chludziński, 19 kwietnia 2013 roku, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [58min]

Posłuchaj dyskusji w formie podcastu:

Część 1 [28min]: W kolejnym panelu dyskusyjnym konferencji RESTART podjęto refleksję nad alternatywnymi modelami współpracy w Europie. Profesor Włodzimierz Pańków pochwalił tytuł konferencji. Jak powiedział określenie „RESTART” jest szczególnie aktualne w kontekście Polski, która musiała wielokrotnie zaczynać budowę nowej koncepcji państwa. W tym kontekście, wejście Polski do UE wydawało się dobrą podstawą, prawidłowym kierunkiem działania. Do stołu europejskiego doszliśmy jednak z pewnym opóźnieniem. Zdaniem profesora Pańkowa należy stawiać obecnie nie na kontakty w osi wschód – zachód (Niemcy -Rosja), ale rozbudowywać stosunki z Północną i Południową Europą.

Kolejny gość, profesor Jan Hartman rozpoczął od wyraźnego podkreślenia, że Europa jest bytem symbolicznym, który pozostaje w umysłach tylko kilku procent mieszkańców. Zdaniem profesora Hartmana ten byt dla ogromnej większości Europy jest czymś obojętnym i z taką sytuacją mieliśmy do czynienia prawie zawsze, nawet w średniowieczu, gdy Europa pod względem kulturowym była zdecydowanie bardziej zintegrowana. „Zacieśnianie więzów na poziomie unijnym przyspieszyłoby dopiero wtedy, gdyby budżety Unii Europejskiej były większe i ambitniejsze” – podkreślił profesor Hartman.

Część 2 [32min]: Prezes Fundacji Republikańskiej, Marcin Chludziński zauważył, że rozpatrywanie alternatywnych modeli współpracy w Europie świadczy o rosnącym poziomie świadomości rzeczywistości w nauce i polityce. Częściowo zgodził się ze swoim poprzednikiem podkreślając, że jedynym czynnikiem realnie spajającym Unię jest wspólny, jednolity rynek. Wskazywał, że do podtrzymywania trwania Unii najmocniej będą dążyły nadal kraje, które najmocniej zyskują na wspólnym rynku.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.