Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim dom rodzinny ma wpływ na sukces dzieci w dorosłym życiu

Z Małgorzatą Taraszkiewicz – psycholożką i autorką poradników dla rodziców z zakresu rewitalizacji edukacji rozmawia Piotr Szczepański. wrzesień 2021 [1 godz. 5 min]

Do 7. roku życia dziecko buduje swój fundament na resztę życia. Kształtuje ogólny model świata i poczucie swojego miejsca w tym świecie. To od rodziców i najbliższych opiekunów uczy się jacy są ludzie, jaki jest świat i wreszcie – jakie ono jest w tym świecie: czy jest ważne, czy jest wartościowe.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

To z domu rodzinnego dziecko wynosi najważniejsze wartości, takie jak miłość i szacunek dla siebie, dla ludzi i przyrody, pewność siebie, umiejętność komunikacji z innymi. Aby ten fundament okazał się mocny, rodzice i opiekunowie powinni być świadomi, jakimi zachowaniami kształtują w dziecku poczucie szczęścia i bezpieczeństwa, a jakie sprzyjają jego niepowodzeniom. Dorośli muszą wiedzieć, że to atmosfera panująca w domu wpływa na rozwój dzieci.

Usłyszymy o przykładach płynących z domu, o zaspakajaniu dziecięcej potrzeby spokoju i bezpieczeństwa, o empatycznej komunikacji między dorosłymi a dziećmi, o kształtowaniu samodzielności i autonomii dziecka, pokazywaniu konsekwencji określonych zachowań, a wreszcie o potrzebie poznania przez rodziców poszczególnych etapów rozwoju dziecka (psychologia rozwojowa), gdyż właśnie ta wiedza może dać opiekunom wskazówki i narzędzia, jak wspierać dziecko w pomyślnym rozwoju i budowaniu swojego szczęścia.


Zapraszamy również na https://www.facebook.com/WszechnicaFWW1
i na nasz kanał na Youtube  https://www.youtube.com/channel/UCpCe7I0x_h2GVPX1nY5CV_w


Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.