Nowy kwantowy świat – debata Festiwalu Nauki w Warszawie

Debata Festiwalu Nauki w Warszawie z udziałem dr. Stanisława Bajtlika, prof. Magdaleny Stobińskiej, prof. Arkadiusza Orłowskiego, prof. Piotra Kolenderskiego [29 września 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Żyjemy w świecie, który na najgłębszym poziomie rządzony jest przez prawa mechaniki kwantowej. Nie widzimy tego, bo w makroskopowej (naszej codziennej, ludzkiej) skali zjawiska kwantowe są ukryte. Do codziennego funkcjonowania wystarcza nam mechanika klasyczna, termodynamika, elektrodynamika jakich uczymy się w szkole. Do niedawna jedynym praktycznym urządzeniem, opartym na efekcie kwantowym (emisja wymuszona) był laser. Choć mechanika kwantowa została odkryta ok. sto lat temu, większość ludzi niewiele o niej wie. Jest tak między innymi dlatego, że jest to trudna (na studiach fizycznych pojawia się dopiero na III roku), matematyczna teoria, pozwalająca jednak wyciągać praktyczne wnioski i przewidywania. Dzisiejsza technologia umożliwia manipulowanie pojedynczymi atomami czy fotonami, światem rządzonym przez efekty kwantowe. Te możliwości znajdują praktyczne zastosowania, przede wszystkim w dziedzinie informatyki, telekomunikacji, kryptografii. Czy chcemy, czy nie, zaczynamy żyć w nowym kwantowym świecie. Warto o nim wiedzieć więcej.

W debacie omówione będą efekty mające największy potencjał praktycznych zastosowań, na przykład “stany splątane cząstek” (odległe cząstki w pewnych warunkach wiedzą wszystko o sobie i zachowują się tak, jakby były w kontakcie). Przedstawione będą realizowane już kwantowe techniki służące do bezpiecznej komunikacji satelitarnej, a także techniki stosowane już w kwantowej kryptografii.

Nie musisz być fizykiem po III roku studiów, by poznać podstawowe informacje o technikach kwantowych, mających już dziś zastosowanie w praktyce. Wystarczy przyjść na festiwalową debatę.

Dyskutanci:
Prof. Magdalena Stobińska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Prof. Arkadiusz Orłowski, Instytut Informatyki Technicznej, Katedra Sztucznej Inteligencji, SGGW, Warszawa
Prof. Piotr Kolenderski, Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń

 

 

Organizator


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.