O archiwach społecznych i odkrywaniu treści zdjęć

Wykład Agaty Bujnowskiej i Małgorzaty Pankowskiej-Dowgiało współorganizowane przez Centrum Archiwistyki Społecznej [7 kwietnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zwykle zaczyna się od starych zdjęć lub opowieści o tym, jak wyglądało nasze miasto lub dzielnica w przeszłości. Gdy chcemy zacząć się nimi dzielić, ma szansę powstać archiwum społeczne: skarbnica wiedzy o miejscu, w którym żyjemy, stworzona z wielu prywatnych historii, pamiątek i wspomnień.

Przedstawicielki Centrum Archiwistyki Społecznej opowiedziały jak działają archiwa społeczne i dlaczego warto je tworzyć. Mówiły też o odsłanianiu tajemnic kryjących się za starymi fotografiami. Zdjęcia gromadzone w archiwum (społecznym, ale także rodzinnym) często mogą być dla nas anonimowe, o trudnej do rozszyfrowania treści.

Prelegentki podpowiadały jak „odczytywać” fotografie, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Spotkanie poprowadziły Agata Bujnowska i Małgorzata Pankowska-Dowgiało z Centrum Archiwistyki Społecznej.

Agata Bujnowska – koordynatorka Działu Projektów Kulturalnych z Centrum Archiwistyki Społecznej

Małgorzata Pankowska-Dowgiało – pełnomocniczka dyrektorki ds. edukacji i wsparcia archiwów społecznych

Centrum Archiwistyki Społecznej – historia wielu społeczności, wydarzeń i miejsc nie zostałaby opowiedziana, gdyby nie pasja i aktywność setek osób i środowisk, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury, która powstała w 2020 roku z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego po to, aby wspierać ten oddolny ruch. Dzielą się wiedzą, inspirują i wspierają inicjatywy archiwistów i archiwistek społecznych z całej Polski. Pomagają tworzyć nowe archiwa społeczne, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Wspólnie z ponad 700 archiwami społecznymi z całej Polski, rozbudzają zainteresowanie historią społeczną, aby móc lepiej rozumieć przeszłość i teraźniejszość.

 


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.