O Koalicji Razem89 i o 25-leciu przemian w Polsce

O Koalicji Razem89 i o 25-leciu przemian w Polsce rozmawiała Justyna Duriasz-Bułhak (Fundacja Wspomagania Wsi) i Mateusz Luft (sekretariat Razem89), 15 grudnia 2014 r. [12min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Razem89 to koalicja organizacji pozarządowych i osób prywatnych, wszystkich tych, którzy chcą wspólnie świętować polską wolność. W tym roku świętowaliśmy 25. rocznicę zwycięstwa „Solidarności” w wyborach 4 czerwca i wielkiego przełomu roku 1989.

Wolność słowa i działania, wolność wyboru drogi życia, nauki, kariery, także za granicą, wolność pracy dla dobra wspólnego i wolność sporów o Polskę, wszystko to wydaje nam się dziś oczywiste. Żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, a przemiany roku 1989 otworzyły przed społeczeństwem obywatelskim szanse, o których wcześniej trudno było nawet marzyć. Organizacje pozarządowe, inicjatywy samorządowe, lokalni aktywiści i ich obywatelskie akcje, inne formy samoorganizacji społecznej – wszyscy jesteśmy dziećmi 4 czerwca.

O wszystkich wydarzeniach i działaniach koalicjantów podejmowanych w ramach obchodów 25-lecia przemian informowała strona www.razem89.pl. Znalazło się tam też wiele archiwalnych materiałów dotyczących przełomu, artykuły, wywiady, zdjęcia i filmy. Oprócz tego uruchomiony został profil www.facebook.com/razem89 gdzie zamieszczane były informacje o bieżących wydarzeniach roku rocznicowego.

Na stronie zgłoszonych zostało ponad 420 wydarzeń z całej Polski zorganizowanych lokalnie w ramach uruchomionych przez koalicjantów programów – programów „Działaj Lokalnie” i „Równać Szanse” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, programu „Razem89” Fundacji im. Stefana Batorego i konkursu „Razem89” Fundacji Wspomagania Wsi. Obchody organizowane były również za granicą – m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Norwegii, we Włoszech i w Katarze.

Sekretariat Razem89 współorganizował projekt Urny Wolności. W okolicach 4 czerwca w centrach ponad trzydziestu miast Polski stanęły specjalne urny wyborcze. Pudełka miały przypominać o wydarzeniach sprzed 25 lat. W wielu miejscach w Polsce wokół tego symbolu zbierali się ludzie, aby uczcić ten dzień toastem, dyskusjami, pokazami filmowymi, koncertami.

25 miejscowości w całej Polsce odwiedziła wystawa „Polskie Wolności” przedstawiająca 25 życiorysów Polsków i ich definicji Wolności. Materiał dokumentalny Justyny Pobiedzińskiej i Piotra Wójcika przedstawiał zarówno dobre jak i nieszczęśliwe historie związane z przełomem 1989 roku. Wystawa prowokowała pytania w jaki sposób obecnie definiujemy wolność i jakie zmiany realnie wprowadziła rewolucja końca lat osiemdziesiątych.

Jako inicjatywa Razem89, która spontanicznie narodziła się w dwudziestą rocznicę przełomu, serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego działania także w kolejne rocznice. Tak jak wtedy, chcemy budzić radość i dumę z osiągnięć i sukcesów, ale też namysł nad tym co się nie udało, co zrobiliśmy źle i czego zaniechaliśmy. Chcemy inspirować aktywność obywatelską, przypominać o odpowiedzialności za wolność, budować poczucie solidarności i wspólnej troski o przyszłość. Działajmy RAZEM – międzypokoleniowo i międzyśrodowiskowo. Do wspólnej refleksji, działania i świętowania zapraszajmy naszych przyjaciół, współpracowników, lokalnych, krajowych, a także, zagranicznych  partnerów.

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Droga do niepodległości 1989

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.