Lista odtwarzania:

O połogu, laktacji i bankach mleka kobiecego

Trzeci wywiad z Zofią Słodkowską – położną i doradcą laktacyjnym w jednym ze stołecznych szpitali. Fundacja Wspomagania Wsi, styczeń 2014 r. [38min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Trzecie spotkanie z Zosią – położną  i doradcą laktacyjnym w jednym ze stołecznych szpitali. Rozmawiamy o połogu, sztuce karmienia niemowlęcia piersią i problemach z laktacją. Ponadto: czym jest „baby blues”? Jak kształtuje się laktacja? Czemu mleko matki jest najcenniejszym pokarmem, którego nie zastąpią inne produkty? Jak działają banki mleka w Polsce?

Cz. I [12min] Połóg to czas następujący po porodzie, kiedy organizm kobiety rozpoczyna powrót do formy sprzed ciąży. Okres ten trwa nawet do 6 tygodni. Fizyczne dolegliwości w tym okresie mogą obejmować krwawienie związane z obkurczaniem się macicy. Okres połogu obejmuje również kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Jeśli dolegliwości są bolesne można przyjmować środki przeciwbólowe (także jeśli mama karmi piersią).

Połóg to czas specjalny, kiedy młoda mama uczy się swojej nowej roli. Ponadto po porodzie następuje spadek hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, toteż nierzadko kobiety doświadczają spadku nastroju. To tzw. „baby blues”, trwający kilka dni. Warto uświadomić sobie, że jest to stan normalny. Warto także by tata dziecka i rodzina mieli także taką świadomość i byli dla matki wsparciem.

Cz. II [12min] Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Jak mówi Zosia, największym problemem na początku karmienia niemowlęcia może być „zgranie się z dzieckiem”, przybranie wygodnej pozycji. Warto jeszcze w ciąży zapoznać się z procesem karmienia lub porozmawiać z położną specjalizującą się w laktacji.

Mleko mamy ma dobroczynny wpływ na zdrowie dziecka i ważne jest by było jego pierwszym pokarmem. Dla dzieci urodzonych zbyt wcześnie mleko mamy jest wręcz lekiem. Karmienie wpływa także na kondycję matki – kobieta szybciej wraca do formy, krwawienie po porodzie jest krótsze.

Jak często należy karmić dziecko? Jakie jeszcze potrzeby zaspokaja dziecko ssąc pierś mamy?

Cz. III [13min] Zdarzają się przypadki, kiedy matka chce karmić piersią, ale z różnych powodów nie może. Jakie mogą być tego przyczyny? Jak mówi Zosia – położna i doradca laktacyjny, kluczowe są pierwsze trzy dni po porodzie. Jeśli w pierwszej dobie po porodzie niemowlę ssało pierś poprawnie (chociażby 15 minut), potem może spać nawet kilka godzin odpoczywając. Drugiego dnia życia noworodek jest bardziej aktywny – domaga się częstego ssania piersi, jednak objętości, które zjada są bardzo małe (mniej więcej objętości  łyżeczki do herbaty). Trzeci dzień przynosi nagrodę kobiecie, następuje tzw. nawał pokarmu, dziecko je więcej, słyszalne jest przełykanie. Laktacja stabilizuje się w pierwszym miesiącu.

Jeśli z jakichś powodów mama nie karmi piersią, bądź noworodek odmawia (np. z powodów zdrowotnych) pierwszym z wyboru pokarmem dla dziecka jest mleko kobiece z banku mleka. Czy banki mleka są w Polsce powszechne? Kiedy kobieta może przekazywać swoje mleko do banku?

Zachęcamy do obejrzenia pozostałych wywiadów z Zofią Słodkowską na temat przygotowania się do ciąży i porodu dostępnych na naszej Wszechnicy: (www.wszechnica.org.pl).

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.