O prawach zwierząt i zwierzętach na wsi
Warsztat odbył się trzeciego dnia XI Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Maróz, 26 maja 2012 [1h25min]
Warsztat „O prawach zwierząt i zwierzętach na wsi” poprowadzony został przez cztery osoby, które w krótkich prezentacjach przedstawiły kwestie związane ze zwierzętami na wsi. Uczestnicy dowiedzieli się czym różnią się zwierzęta domowe od zwierząt hodowlanych i co mówi ustawa o ochronie praw zwierząt.
Oprócz zagadnień prawnych omówione zostały sprawy kastracji i sterylizacji kotów i psów. Małgorzata i Tomasz Bielawscy przedstawili w jaki sposób samorząd może pomóc mieszkańcom sterylizować swoje zwierzęta. Szeroko omówione zostały także kwestie prawne zakładania schronisk w gminach.
Poruszona została również tematyka najpowszechniejszych zwierząt domowych, czyli psów: skąd pochodzą, jak odczytywać ich sygnały i jak się z nimi komunikować?
Małgorzata Bielawska – z wykształcenia lekarz weterynarii, pracuje jako doradca rolny w powiecie Maków Mazowiecki. Miłośniczka zwierząt, od lat pomaga bezdomnym i porzuconym kotom i psom. Wraz z mężem prowadzi dom tymczasowy, lecząc i opiekując się niechcianymi zwierzętami. Radna gminy Krasnosielc.
Tomasz Bielawski – lekarz weterynarii wolnej praktyki, pracujący od 3 lat na wsi. Animator życia społecznego i kulturowego w gminie Krasnosielc, współzałożyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosieleckiej. Od zeszłego roku sołtys wsi Nowy Sielc.
Piotr Szczepański – Prezes Fundacji Wspomagania Wsi; ekspert w dziedzinie społecznego i gospodarczego rozwoju wsi, edukacji nieformalnej, wspierania organizacji społecznych, rozwoju i wykorzystania technologii informatycznych oraz mikroprzedsiębiorczości wiejskiej. Wolontariusz w schronisku dla psów.
Tadeusz Wypych – Fundacja dla Zwierząt ARGOS w Warszawie. Społeczny monitoring działań wszystkich polskich gmin i schronisk dla bezdomnych zwierząt. fundacja prowadzi także jedyny w Polsce ośrodek bezpłatnej sterylizacji wolnożyjących kotów miejskich.
[2012]
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.