O przygotowaniu do ciąży i jej przebiegu
Rozpoczynamy cykl wywiadów pt. „O ciąży, porodzie i połogu z położną”. W części pierwszej poruszamy kwestie przygotowania do ciąży i jej przebiegu. Fundacja Wspomagania Wsi, styczeń 2014 r. [28min]
Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:
Jak można przygotować się do ciąży? Czy przed zajściem w ciążę warto skonsultować się z lekarzem? Ile czasu właściwie trwa ciąża? Czym różnią się od siebie kolejne trymestry?
[Cz.1] Zofia Słodkowska jest położną w jednym ze stołecznych szpitali. Jak mówi, warto by kobieta dbała o siebie przez całe życie, nie tylko w okresie przygotowywania się do macierzyństwa. Ważne jest zdrowe odżywianie się oraz aktywność ruchowa. Przyszłe mamy na trzy miesiące przed zajściem w ciążę powinny porzucić palenie papierosów, wskazane jest unikanie alkoholu. Można także rozpocząć codzienne przyjmowanie kwasu foliowego. Warto również skonsultować się z położną lub lekarzem, by ocenić stan zdrowia przyszłej mamy i wykonać niektóre badania.
[Cz.2] Ciąża dzieli się trzy trymestry, a w każdym z nich przyszła mama czuje się nieco inaczej. W tym czasie kobieta znajduje się pod szczególną opieką lekarską – na pierwszej wizycie (która powinna mieć miejsce do 10 tygodnia ciąży) lekarz zleci konieczne badania oraz wyznaczy termin badania ultrasonograficznego (w trakcie ciąży przewidziane są trzy takie badania). Wskazane jest dalsze przyjmowanie kwasu foliowego. Inne, dodatkowe suplementy diety warto zaś skonsultować z lekarzem. Ważne jest zdrowe odżywanie się, ale nie „za dwoje”, a „dla dwojga” – 300 dodatkowych kalorii dziennie jest wystarczające. Wskazany jest ruch – chociażby codzienne spacery mogą ułatwić kobiecie poród, a potem powrót do formy.
W kolejnych rozmowach poruszymy kwestie porodu oraz połogu. Zachęcamy do oglądania oraz udostępniania wywiadu!
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.