O renowacji cerkwi w Bałuciance

Wystąpienie Stefana Stempina, Przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Rymanowa Zdrój. Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi podkarpackiej i małopolskiej”, Bóbrka, 10-11 października 2014 r. [13min]

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, leży na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem. Łączy dwa style: cerkwi łemkowskiej, styl wschodni i zachodni. Jest to jedna z najstarszych zachowanych cerkwi grecko-katolickich na Łemkowszczyźnie, zbudowana w XVII w., gruntownie odnawiana w 1820 r. 

Podczas wystąpienia obrazowanego zdjęciami, można zapoznać się z  kolejnymi etapami prac renowacyjnych wykonanych przy siedemnastowiecznej cerkwi, które rozpoczęto w 2009 roku. Od nowa wykopano fundamenty i wykonano kamienną podmurówkę, wymieniono elementy konstrukcji wieży i dachu. Odtworzono sygnaturkę, kruchtę i wieżę wejściową do części nawy. Dach i ścian pokryto gontem. Podczas prac wykorzystywano wszystkie elementy, z których cerkiew została zbudowana pierwotnie.
 
Obecnie trwają prace przy parawanowej wieży dzwonnej.

 ***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.