O wpływie internetu na ludzi, kulturę, zachowania i sposób życia
prof. Edmund Wnuk Lipiński – rektor Collegium Civitas i Edwin Bendyk z Polityki w pasjonującej rozmowie o internecie i jego wpływie na kulturę, nasze życie, zachowania oraz o przyszłości. Maróz, maj 2009 r. [47min]
„O wpływie internetu na ludzi, kulturę, zachowania i sposób życia” Maróz, maj 2009 r. (47min)
Idea gromadzenia danych sięga czasów starożytnych, a dzisiaj gromadzimy ich tak dużo, że konieczna jest umiejętność radzenia sobie z zalewem informacji. Żyjemy w czasach, w których dziesięciolatek jest lepiej poinformowany niż premier mocarstwa sto lat temu. Co z tego wynika? Wydarzenia na drugiej półkuli oglądamy na żywo i możemy odnieść wrażenie, że dzieją się tuż obok. Jeśli nie ma nas w internecie to dla coraz większej liczby ludzi nie ma nas w ogóle. Społeczności internetowe mogą wpływać na wyniki wyborów, ale dziecko może być emocjonalnie głębiej związane z kimś na drugiej półkuli niż z rodziną w sąsiednim pokoju. Przez internet ludzi nawiązują znajomości i zawierają małżeństwa. Na podstawie pytań zadawanych w przeglądarkach można zlokalizować epidemie wcześniej niż zrobią to odpowiednie służby. Internet może być świetnym medium do promocji dziedzictwa kulturowego.
Rozmowa odbyła się w maju 2009 w Marózie roku na rozpoczęcie VIII Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Internet, edukacja, krajobraz, sztuka”.
[2012]
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.