Oblicze tyranozaura
Wykład dr Daniela Tyborowskiego w ramach cyklu Paleontologiczne Wieczory na Wydziale Geologii UW [27 lutego 2025 r.]
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Tyrannosaurus rex, często skracany do T. rex, jest jednym z najbardziej ikonicznych dinozaurów. Był to duży teropod, który żył w okresie późnej kredy, około 66 milionów lat temu. T. rex był jednym z ostatnich nieptasich dinozaurów, które istniały przed wymarciem kredowo-paleogeńskim. T. rex był przerażającym drapieżnikiem z ogromną głową, potężnymi szczękami i ostrymi zębami. Miał około 12 metrów (40 stóp) długości i ważył około 8 ton. T. rex miał duży ogon, którego używał do utrzymania równowagi, a jego przednie kończyny były małe i słabe. T. rex był padlinożercą, a także drapieżnikiem. Zjadał każde mięso, jakie udało mu się znaleźć, niezależnie od tego, czy było świeżo zabite, czy już gnijące. Wiadomo było również, że T. rex zjadał kości, co pomagało mu uzyskać wapń i inne minerały. T. rex był zwierzęciem samotnym i prawdopodobnie spotykał się z innymi T. rexami tylko w celu kopulacji. T. rex był zwierzęciem wolno poruszającym się, ale mimo to był w stanie biec z prędkością do 25 kilometrów na godzinę (15 mil na godzinę).
T. rex był bardzo udanym dinozaurem i jednym z ostatnich nieptasich dinozaurów, które wyginęły. T. rex jest nadal popularnym przedmiotem badań naukowców i popularną postacią w filmach i książkach.
dr Daniel Tyborowski – jest paleobiologiem, geologiem, ewolucjonistą, nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na ewolucji, morfologii funkcjonalnej, histologii i paleoekologii kręgowców wtórnie wodnych – gadów morskich i waleni. W 2018 roku z wyróżnieniem obronił dysertację doktorską pod tytułem „Paleobiologia i środowisko życia późnojurajskich kręgowców morskich z kamieniołomu Owadów-Brzezinki, Polska środkowa„. Tematyka doktoratu dotyczyła unikatowych skamieniałości ichtiozaurów, żółwi morskich oraz ryb kostnoszkieletowych. Pełnił funkcję adiunkta muzealnego oraz pracownika Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. W ramach działalności popularyzatorskiej prowadził wykłady i prelekcje w Muzeum Ziemi PAN, w tym w cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”, które były transmitowane na Wszechnicy. Od 2024 roku jest pracownikiem naukowym i wykładowcą w Katedrze Geologii Historycznej, Regionalnej i Paleontologii na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego aktualne badania naukowe skupiają się na ewolucji i zróżnicowaniu specjalizacji pokarmowych wśród morskich czworonogów (ichtiozaurów, mozazaurów i waleni) w kontekście konwergencji ekomorfologicznej i sensorycznej.
https://danieltyborowski.wordpress.com/
Zapraszamy na Wieczory Paleontologiczne z dr Danielem Tyborowskim!
Zapraszamy też do wsparcia działalności naukowej dr Tyborowskiego za pośrednictwem https://patronite.pl/tyborowski
Organizator wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.