Obywatele versus korporacje. Czy energetyka rozproszona wzmocni kapitał społeczny Polaków?
Z prof. dr hab. inż. Janem Popczykiem, dyrektorem Centrum Energetyki Prosumenckiej Politechniki Śląskiej rozmawia Sławomir Kosieliński (Fundacja „Instytut Mikromakro”). Gliwice, 7 listopada 2013 r. [1h23min]
Energetyka rozproszona obejmuje bardzo duży zakres technologii energetycznych małej skali do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i paliw płynnych do ich lokalnego wykorzystania.
Cz. I. [25min] W Polsce jesteśmy świadkami najgłębszej od stu lat przebudowy energetyki. Przebudowa struktury energetycznej w krajach rozwiniętych (szczególnie w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych) trwa już kilka lat. Nierzadko mówi się o rewolucji w sektorze energetycznym. Jakie są cechy tej rewolucji? Czemu ma ona służyć? Czym jest energetyka inteligentna?
Cz. II. [33min] Oprócz znanych nam źródeł energii (wiatrowej, słonecznej, energii z paliw kopalnych) do nowego systemu energetycznego można włączyć także „mikrobiogazownie”. Czy jest to w zasięgu portfela Polaków? Jak można definiować energetykę obywatelską i jak można zbudować wokół niej kapitał społeczny? Czy wójtowie gmin mogą być liderami zmian systemu energetycznego?
Cz. III. [24min] Energetyka prosumencka (czyli inaczej „rozproszona”, „obywatelska”) powinna utrzymać się na tyle, na ile wytrzyma weryfikację rynkową. Jak zawsze w przypadku nowej technologii potrzebne jest początkowe wsparcie. Służyć temu ma unijna dyrektywa 2009/28/WE, która wspiera przebudowę gospodarki.
Korzystając z przemian, które obecnie mają miejsce na rynku energetycznym warto zastanowić się nad własnym wykorzystaniem energii, zarządzaniu nią i kosztami, które mogą być niższe.
Ostatni film to całość wywiadu.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
***
W formie eBOOKa dostępny jest nowy poradnik Fundacji Wspomagania Wsi pt.”ENERGIA W GMINIE. Od grup zakupowych do energetyki obywatelskiej. Przewodnik energetyczny”. Przewodnik autorstwa Sławomira Kosielińskiego jest trzecią publikacją wydaną w ramach działań Akademii Wójta, prowadzonej przez Fundację Wspomagania Wsi. Włodarze gminni mogą się z niej dowiedzieć, dlaczego w interesie gmin jest rozwijanie alternatywnych źródeł energii oraz energetyki obywatelskiej.
Więcej informacji na temat Akademii Wójta można znaleźć na stronie internetowej www.akademiawojta.pl. Zapraszamy do lektury!