Oceanograficzne badania Arktyki – od Wyprawy Jeanette do projektu RAW

Wykład dr. Jerzego Giżejewskiego w ramach cyklu „Fascynująca Ziemia” Instytutu Geofizyki PAN [29 lutego 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Podczas webinarium przedstawimy historię badań oceanograficznych i stosowanych w nich metodach począwszy od eksploracyjnych wypraw zapełniających ostatnie „białe plamy” na mapach lodowego świata Oceanu Arktycznego do projektów badawczych, dążących do poznania i wyjaśnienia procesów rządzących Arktyką w zmieniających się warunkach naturalnych i rosnącym wpływie rozwoju cywilizacyjnego.

dr Jerzy Giżejewski – geolog, polarnik, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN. Pasjonat nurkowania, speleologii i historii wielkich wypraw polarnych.

Projekt Instytutu Geofizyki PAN, „Fascynująca Ziemia” jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”. Projekt „RAW – Recesja i Więdnięcie” – Jaki jest wpływ recesji lodowców z uchodzących do morza do lądowych na morską produkcję biologiczną i biogeochemię morza w Arktyce? uzyskał środki w ramach konkursu GRIEG finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (numer umowy: UMO-2019/34/H/ST10/00504).

 

 


Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.