„Partyzanci”. Dzieje formacji narodowo-komunistycznej w PRL

Wykład prof. Piotra Osęki w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas [11 grudnia 2020 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Collegium Civitas zapraszamy na wykład Prof. Piotra Osęki, o który opowie o dziejach frakcji w „partyzantów” w PRL.

W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) „partyzanci” stanowili nieformalną frakcję wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), skupioną wokół Mieczysława Moczara – byłego partyzanta i wpływowego działacza partyjnego. Grupa ta wyrosła na fali narodowo-komunistycznej retoryki i dążyła do umocnienia pozycji ludzi o partyzanckiej przeszłości w strukturach władzy.

Największą aktywność „partyzanci” wykazali w latach 60., zwłaszcza w okresie kryzysu Marca 1968, kiedy odgrywali kluczową rolę w antysemickiej kampanii propagandowej, eliminując z życia politycznego osoby uznane za „kosmopolitów” i „syjonistów”. Frakcja ta próbowała zwiększyć swoje wpływy, ale po objęciu władzy przez Edwarda Gierka w 1970 roku ich znaczenie zaczęło maleć.

Ostatecznie, wraz z osłabieniem struktur PZPR i upadkiem PRL, „partyzanci” stracili swoją pozycję, a ich rola w historii komunistycznej Polski stała się przedmiotem analiz i kontrowersji.

Prof. Piotr Osęka – historyk, badacz dziejów najnowszych Polski, z-ca Dyrektora ISP PAN

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas

Logo Collegium Civitas


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.