Piaskowe kąpiele i grzęda, czyli co lubią kury. Wywiad z dr Moniką Łukasiewicz z SGGW

Rozmowa z dr Moniką Łukasiewicz z Zakładu Hodowli Drobiu Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Fundacja Wspomagania Wsi, maj 2014 r. [28min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Co my właściwie wiemy o kurach? Jak mówi dr Monika Łukasiewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego nasza wiedza o tych ptakach jest całkiem pokaźna.

Przede wszystkim kury nie są tak niemądre jak się o nich powszechnie sądzi. Badania pokazują, że kury, podobnie jak np. psy, można nauczyć wielu sztuczek. Ponadto ptaki te lubią kąpiele piaskowe, kąpiele słoneczne oraz przesiadywanie na grzędzie. Nie boją się ludzi – pod warunkiem, że hodowca odnosi się do nich przyjaźnie. Czy kury hodowane w Polsce mają zapewniony dobrostan? Dr Monika Łukasiewicz uważa, że tak, chociaż nie można zaprzeczyć, że w branży drobiarskiej zdarzają się niekiedy nadużycia. Ogólnie jednak dobrostan ptaków hodowanych w systemie klatkowym nie różni się zbytnio od hodowli w niewielkich stadach. Czy  można zatem mówić, że kury na wsi są „szczęśliwsze” niż kury hodowane na fermach?

Jakie powinno być wyposażenie wiejskiego kurnika i jak zapewnić dobrostan ptactwa domowego w przydomowych hodowlach?

Zapraszamy do obejrzenia/wysłuchania rozmowy!

Przypominamy także o rozmowie z prof. Henrykiem Grodzkim na temat dobrostanu krów.

***

Dr Monika Łukasiewicz – inżynier nauk o zwierzętach ze stopniem doktora nauk rolniczych, absolwentka warszawskiej SGGW. Ukończyła także Policealne Studium Weterynaryjne „Druk Tur”, uzyskując tytuł zawodowy: technik weterynarii. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Hodowli Drobiu, Wydziału Nauk o Zwierzętach na macierzystej uczelni. Jest jedną z niewielu osób w Polsce zajmujących się badaniami dotyczącymi domowych ptaków ozdobnych. Jej praca naukowo-badawcza łączy się z osobistą pasją i hobby. Hodowlą drobiu rasowego zajmuje się nie tylko w miejscu pracy, ale także w miejscu zamieszkania (Warszawa Rembertów), utrzymując przy swoim domu zróżnicowane rasowo stado kur ozdobnych. Dr Monika Łukasiewicz skutecznie łączy pracę na uczelni z działalnością społeczną. Od 2009 r. pełni funkcję prezesa Związku Hodowców Drobiu Rasowego w Polsce „Gallus”. Dzięki swojej pasji oraz specjalności naukowej ma bliski kontakt z grupą ludzi kultury zajmujących się hodowlą drobiu ozdobnego. Tą pasją „zaraża” stołeczne dzieci, prowadząc zajęcia warsztatowe w ramach projektu Uniwersytet Dzieci „wiedza i wyobraźnia” organizowane na terenie Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Przeprowadziła także wiele wykładów na szkoleniach i kursach dla profesjonalistów. Dominowała w nich tematyka drobiu  ozdobnego hodowanego w różnych krajach świata. Ma także na koncie wiele publikacji w krajowych i zagranicznych pismach naukowych. Do swoich istotnych dokonań zalicza współorganizowanie wystaw kur ozdobnych w różnych miejscach stolicy, gdzie wspólnie z kolegami wystawia swoich pupili.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.