Pierwsze lata życia dziecka
Z prof. Anną Brzezińską rozmawia Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. Fundacja Wspomagania Wsi, Warszawa, 14 czerwca 2012 r.
Wczesne dzieciństwo jest ważne, ale nie decydujące o dorosłym życiu. Nie ma badań potwierdzających, iż nieszczęśliwe niemowlę będzie nieszczęśliwym dorosłym. Panuje swojego rodzaju moda, która do wczesnego wieku dziecka przykłada być może zbyt wielką wagę, wywołując u rodziców poczucie winy i wyrzuty sumienia.
Jak mówi prof. Anna Brzezińska na dzieciństwo należy spojrzeć jak na bagaż, kapitał. To fundament na którym wchodzimy w kolejne etapy życia. W tym okresie jest najważniejszy kontakt z opiekunem, czyli potrzeba posiadania osoby na wyłączność. To buduje zaufanie do opiekuna oraz otoczenia. Jak mówi prof. Anna Brzezińska, potrzeba tej bliskości i fundacjaFundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiegozaufania jest ważniejsza niż wyrafinowane zabawki czy pięknie umeblowany pokój.
Ponadto w wywiadzie: co to są zachowania antycypujące i czemu dziecko staje się nagle niegrzeczne? Wywiad z prof. Anną Brzezińską przeprowadziła Teresa Ogrodzińska – fundatorka i prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
.
Zobacz wykład prof. Anny Brzezińskiej na temat znaczenia dzieciństwa w życiu człwieka wygłoszony w Marózie w 2010 roku.
Zobacz również:
www.frd.org.pl/ – strona Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
[2012]
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.