Pierwsze lata życia dziecka

Z prof. Anną Brzezińską rozmawia Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. Fundacja Wspomagania Wsi, Warszawa, 14 czerwca 2012 r.

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Wczesne dzieciństwo jest ważne, ale nie decydujące o dorosłym życiu. Nie ma badań potwierdzających, iż nieszczęśliwe niemowlę będzie nieszczęśliwym dorosłym. Panuje swojego rodzaju moda, która do wczesnego wieku dziecka przykłada być może zbyt wielką wagę, wywołując u rodziców poczucie winy i wyrzuty sumienia.

Jak mówi prof. Anna Brzezińska na dzieciństwo należy spojrzeć jak na bagaż, kapitał. To fundament na którym wchodzimy w kolejne etapy życia. W tym okresie jest najważniejszy kontakt z opiekunem, czyli potrzeba posiadania osoby na wyłączność. To buduje zaufanie do opiekuna oraz otoczenia. Jak mówi prof. Anna Brzezińska, potrzeba tej bliskości i zaufania jest ważniejsza niż wyrafinowane zabawki czy pięknie umeblowany pokój.

Wywiad z prof. Anną Brzezińską przeprowadziła Teresa Ogrodzińska – fundatorka i prezeska Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego

Zobacz wykład prof. Anny Brzezińskiej na temat znaczenia dzieciństwa w życiu człwieka wygłoszony w Marózie w 2010 roku.

Zobacz również:

www.frd.org.pl/ – strona Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady EDUKACJA I WYCHOWANIE

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.