Podstawowe zmiany czy wprowadzenie dyktatury. Polityka rządu Viktora Orbána
Nagranie z pierwszej części debaty poświęconej polityce i roli Węgier w ramach Unii Europejskiej „Granice suwerenności. Polityka Węgier w Unii Europejskiej”, 17 lutego 2012 r., Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.
„Granice suwerenności. Polityka Węgier w Unii Europejskiej” – debata poświęcona polityce i roli Węgier w ramach Unii Europejskiej zorganizowana przez Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, 17 lutego 2012 r., Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.
Działania premiera Węgier Viktora Orbána zaczynają niepokoić Europę. W połowie stycznia 2012 roku Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć postępowanie o naruszenie prawa Unii Europejskiej. Największe kontrowersje budzą zmiany w Konstytucji, wymiarze sprawiedliwości, zarządzaniu bankiem centralnym oraz w funkcjonowaniu rzecznika ds. ochrony danych osobowych.
O zmianach w polityce Węgier i jej wpływie na sprawy społeczne, prawach człowieka, wolności mediów oraz relacjach z Unią Europejską w panelu „Podstawowe zmiany czy wprowadzenie dyktatury. Polityka rządu Viktora Orbána” dyskutowali:
dr Zoltán Kovács (Sekretarz Stanu ds. Komunikacji Rządowej w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Węgier),
prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie, wieloletni dyplomata na Węgrzech),
dr Adam Bodnar (profesor wizytujący na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Igor Janke (Salon24.pl, Rzeczpospolita).
Debatę poprowadził Jakub Krupa z Forum Europejskiego.
Zobacz również:
forumeuropejskie.eu/www/ – strona Forum Europejskiego
varso.balassiintezet.hu/index.php/pl/ – strona Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie
[2012]
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.