Lista odtwarzania:

Polityka na gazie

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu debat „Polska i Rosja w Powiększeniu”. Organizatorzy: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Klub Powiększenie. Warszawa, 27 maja 2013 r.

Czy energetykę można oddzielić od polityki? I czy w ogóle trzeba? O co chodzi w zawiłych polsko-rosyjskich relacjach energetycznych i dlaczego wywołują one tyle emocji? Spotkanie poprowadził Tadeusz Mosz, dziennikarz specjalizujący się w sprawach gospodarczych.

Cz. I. Debatę rozpoczął Michaił Krutichin – ekspert ds. energetycznych i polityki energetycznej Rosji, konsultant RusEnergy. Krutichin przyznał, że kwestie energetyczne mają wpływ na relacje między Polską a Rosją. Według niego jednak większe emocje są po stronie polskiej. W swojej wypowiedzi przedstawił zarządzanie i ostatnie decyzje Gazpromu – rosyjskiego koncernu państwowego, największego światowego wydobywcy gazu ziemnego, kluczowego dostawcy dla Europy Środkowej i Wschodniej. Przyznał, że wszystkie decyzje energetyczne w Gazpromie podejmowane są przez jedną osobę – prezydenta Rosji Władimira Putina, a prezes koncernu Aleksiej Miller nie ma większego wpływu na jej funkcjonowanie. Krutichin odniósł się także do planowanych inwestycji Gazpromu, nowych kierunków eksportu gazu oraz wpływu odkrywania złóż gazu łupkowego w Europie na działanie firmy.

Cz. II. Andrzej Szczęśniak (ekspert w sprawach rynków ropy i paliw, bezpieczeństwa energetycznego, publicysta, wydawca, autor bloga szczesniak.pl) twierdzi, że emocje Polaków dotyczące relacji Polska-Rosja w kontekście energetyki podsycają media, w tym czołowe, opiniotwórcze gazety. „Gazprom na krawędzi”, „Kryzys wykończy Putina”,  „Gazprom ma poważne kłopoty” – to tylko niektóre z nagłówków gazet zaprezentowane przez Szczęśniaka. „Dyrdymały” – ocenia je ocenia. „To zapora przed poprawą stosunków polsko-rosyjskich” – dodaje. Według niego Polska stanowi przegrodę między największym eksporterem węglowodorów – Rosją, a największym jej importerem, czyli Europą. Tracimy wielkie szanse pozycji kraju tranzytowego.

Ernest Wyciszkiewicz (zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, ekspert ds. polityki energetycznej UE i Rosji) udowadniał, że emocje związane z rynkiem paliw są tak samo silnie w Polsce, jak i w Rosji. Odniósł się także Gazpromu, który według niego jako firma postrzegany jest nieprzychylnie i negatywnie, nie tylko przez Polaków, ale także na forum międzynarodowym. Według Wyciszkiewicza Gazprom przechodzi problemy nie chcąc dostosować się do zmian zachodzących na rynkach europejskich, ale stawiając „jałowy opór”.

***

Debata zorganizowana została przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Klub Powiększenie w ramach cyklu „Polska i Rosja w Powiększeniu”.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.