Lista odtwarzania:

„Polska i Rosja – od idealizmu do realizmu

Wykład dr. Sławomira Dębskiego „Polska i Rosja – od idealizmu do realizmu” zamknął wspólny cykl Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Zamku Królewskiego w Warszawie „Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością”. Warszawa, 25 kwietnia 2013 r. [47min]

Jaki obraz polskiego spojrzenia na Rosję wyłania się z doświadczeń dr. Sławomira Dębskiego, dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia? Jak definiować realizm i idealizm w stosunkach polsko- rosyjskich? 

Cz. 1 [12 min]Postanowiłem zabrać Państwa w podróż w krainę, z którą polskie społeczeństwo ma problem. Na ten problem można popatrzeć z różnych perspektyw” rozpoczął dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według dr. „cierpimy na ogólną nadwrażliwość na Rosję, której nabawiliśmy się przez ostatnie 300 w rezultacie silnej interakcji z rosyjskim imperium”. Ta nadwrażliwość utrudnia nam myślenie o polityce, relacjach, przyszłości tych relacji polsko- rosyjskich. Na wielkiego sąsiada patrzymy poprzez pryzmat historii, która mówi, że Rosja zawsze nam zagrażała i robi to do dziś. 

Cz. 2 [31min] Dr Sławomir Dębski przedstawił kilka kwestii, które utrudniają nam debatę o stosunkach polsko-rosyjskich  i utrudniają myślenie o polityce wobec Rosji. Jedną z nich jest stereotyp jakoby polityka Rosji zawsze była świetnie przemyślana i skrojona na miarę każdego kraju: „skoro w Rosji elita władzy składa się z pułkowników służb specjalnych, to sądzimy, że wszystkie działania Rosji wobec Polski mają charakter operacji specjalnej” – powiedział dr Dębski. W rzeczywistości Rosjanie nie posiadają kompetentnych ekspertów do uprawiania polityki z Polską. Jaka jest tego przyczyna? Polska dla Rosjan jest krajem nieatrakcyjnym, z którym trudno wiązać nadzieję na długą, owocną współpracę. „Nasze neurotyczne podejście do Rosji sprawia , że z trudnością akceptujemy tak oczywiste spostrzeżenia jak na przykład to, że stosunki polsko-rosyjskie przeżywają obecnie najlepsze chwile od ponad 300 lat […] i sytuacja jest znacznie lepsza niż w przeszłości”. 

  Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

 ***

Wykład zorganizowany został przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie w ramach cyklu „Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego.

  

 

 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.