Postawy wobec obcych

Wykład profesor Magdaleny Środy, drugi wykład z cyklu: „Człowiek wykluczenia” organizowanego przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka, 11 maja 2011 [1h28min]

Prof. dr hab. Magdalena Środa – Postawy wobec obcych, Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, 11 maja 2011 [1h28min]

– Problem obcości jest rewersem problemu naszej własnej tożsamości – mówiła prof. Magdalena Środa podczas wykładu „Postawy wobec obcych”, wygłoszonego 11 maja w Fundacji Geremka.

Prof. Środa wskazała na dwie antynomie charakteryzujące postawy wobec obcości. Pierwsza z nich to opozycja ludzki – zwierzęcy. Gdy chcemy zdyskredytować czyjąś inność i odebrać jej rację istnienia mówimy o zezwierzęceniu, stąd powstały epitety odwołujące się do określeń insektów, bydła etc. Drugą antynomią jest obcość związana z przestrzenią geograficzną – w tym wypadku obcy jest kimś kto nie mieszka na „naszym terenie”.

Prof. Środa odwoływała się również do języka politycznej poprawności, który ceni za to, że jest formą szacunku dla innych. Wypowiadający się sygnalizuje, że stara się nie ranić ludzi do których się zwraca lub na temat których zabiera głos. Zauważyła również, że krytykowana przez wielu polityczna poprawności jest po prostu współczesną wersją dobrego wychowania.

Czytaj również :

http://www.socjologia.ath.bielsko.pl/prace/konferencje/index.pdf

www.geremek.pl 

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.