Potrzeby zwierząt, a człowiek

Rozmowa w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Katarzyna Fagasińska i Agata Borucka. 26 stycznia 2021[28 min]

Kolejne spotkanie w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym z cyklu zwierzęta ludzkim okiem. Katarzyna Fagasińska rozmawia z Agatą Borucką, kierownikiem działu dydaktyczno-popularyzatorskiego.

Człowiek należy to świata zwierząt i wiele potrzeb ludzi jest jednocześnie potrzebami zwierząt. Warto spojrzeć na zwierzęta ludzkim okiem, aby się przekonać, że są bardzo do nas podobne. Może dzięki temu lepiej będziemy je rozumieć.

Podstawową potrzebą jest potrzeba zaspokojenia głodu. Aby ją zaspokoić trzeba nie tylko jeść, ale trzeba również znaleźć pożywienie i często je upolować. Dla zwierząt jest to podstawa istnienia. W świecie ludzi żywności jest za dużo. W każdym razie w niektórych regionach świata. Ten nadmiar prowadzi do cukrzycy, otyłości i innych chorób. W środowisku naturalnym zwierzę chore szybko zostaje wyeliminowane.
Druga w kolejności to potrzeba przetrwania gatunku, czy to co ludzie nazywają sexem. Jedną z ról ogrodów zoologicznych jest również poznanie procesów rozrodczych poszczególnych gatunków. Dzięki temu możemy skuteczniej zadbać o naturę. Ponieważ ogrody zoologiczne są ograniczonymi światami, dobór par rozrodczych odbywa się w skali całego świata. Ale podobnie jak w świecie ludzi tak dobra pary nie akceptują się nawzajem.
Zwierzęta, tak jak ludzie potrzebują wypoczynku. I zadaniem ogrodu zoologicznego jest również umożliwienie relaksu zgodnie z ich możliwościami. Każde zwierzą potrzebuje chwili wytchnienia kiedy jego organizm może się zregenerować. Wiele z nich, szczególnie roślinożerców potrafią wyłączyć jedną półkulę mózgu, druga pozostawić w fazie czuwania.
Kolejną potrzebą jest potrzeba miłości i troski. Ludzie często zapominają, że zwierzęta to nie zabawki. Zwierzęta potrzebują również rozrywki i zabawy. Za bardzo człowiek przywiązuje do siebie swoich pupili. Zmuszając zwierzęta do dostosowania się do niego.

Spójrzmy na zwierzęta ludzkim okiem.

Organizator wykładu:


Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.