Lista odtwarzania:

Prawdy, mity, przekonania. Polskie interesy w europejskiej polityce.

Piąty panel dyskusyjny konferencji „Restart. Jaka Europa się kończy a jaka zaczyna?” z udziałem Posła do Parlamentu Europejskiego A. Grzyba, Wicepremiera Rządu RP J. Piechocińskiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego J. Protasiewicza, Posła na Sejm RP K. Szczerskiego i redaktora T. Terlikowskiego, 19 kwietnia 2013 r., Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [2h04min]

Posłuchaj debaty w formie podcastu:

Część 1 [38min]: Ostatni panel konferencji poświęcony został realnej ocenie polskich interesów w Unii Europejskiej. Podczas dyskusji redaktor Tomasz Terlikowski rozpoczął od przypomnienia, że to co dla nas niewyobrażalne, niestety może się wydarzyć i nie ma żadnych dowodów, że Unia Europejska jest projektem wiecznym czy tysiącletnim. Przypomniał także, to co mówiono w poprzednich panelach: nie ma narodu europejskiego, więc nie jesteśmy w stanie poświęcić własnych interesów, by w Europie było lepiej. Realną siłą są narody i państwa narodowe. Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb przypomniał, że myśląc o innych rozwiązaniach nie możemy zapominać o tym, co daje nam UE. Pytał retorycznie: „Czy wyobrażamy sobie że jesteśmy bez polityki spójności, czy europejskiej polityki rolnej? Czy polscy przedsiębiorcy byli by zadowoleni z wyjścia z jednolitego rynku?” Przypomniał także, że Polska jest adwokatem tych którzy pozostali za granicami UE, m.in. Ukrainy czy Białorusi.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz podkreślał siłę instytucji europejskich. Mówił, że UE wykształciły mechanizmy, z których nie sposób się wyłamać: Nawet jeśli Niemcy („od bawarskiego bauera do politycznego decydenta”) są wściekli, że muszą płacić na Cypr, Grecję czy Portugalię, to płacą. Euro było w większym stopniu decyzją polityczną. Teraz Ci, którzy stali za tą decyzją płacą za nią realną cenę. „Płaczą ale płacą!”

Część 2 [26min]: Poseł na Sejm RP Krzysztof Szczerski nawoływał do realnej dyskusji i nie powoływania się na wygodne hasła, typu: alternatywą dla UE jest wojna w Europie. Podkreślał, że UE odsunęła się od obywateli. Trzeba rozmawiać z narodami Europy. Dialog z obywatelami musi powrócić. Wicepremier Rządu RP Janusz Piechociński zgodził się z polityczną diagnozą, że od 2008 roku w politykach i wyborach narodowych akcenty anty-unijne pojawiają się już nawet nie na skrzydłach ale w głównych nurtach. Wynika to między innymi z faktu, że pomimo integracji, różne państwa narodowe przyjęły różną drogę w kryzysie. Zdaniem Wicepremiera Piechocińskiego wołanie o reindustrializacje Europy jest dziś fundamentalną kwestią. Kraje przemysłowe mają w młodym pokoleniu 8-12% bezrobocia, a te bez przemysłu ponad 50%.

Część 3 [28min]: Pytania od publiczności

Część 4 [32min]: Pytania od publiczności

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.