Prehistoryczne rekiny i ich kuzyni

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi, 3 czerwca 2020 [1h20min]

Tematem kolejnego wykładu dr. Daniela Tyborowskiego są prehistoryczne rekiny, a także inne wielkie wymarłe ryby. Paleontolog omawia ich ewolucję od ery paleozoicznej oraz szerzej opisuje wybrane przykłady morskich zwierząt. Prelekcja odbyła się w ramach cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”, który realizujemy we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Daniel Tyborowski w nagraniu opowiada o ewolucji rekinów począwszy od paleozoiku, przez mezozoik aż po współczesną nam erę kenozoiczną. Pierwsze prehistoryczne rekiny nie były olbrzymami. Przez długi czas nie osiągały większych rozmiarów niż dwa metry, a większość z nich mierzyła ledwie kilkadziesiąt centymetrów. Często wyglądem nie przypominały też dzisiejszych rekinów.

Pierwsze osobniki, które były w stanie polować na duże kręgowce, pojawiły się dopiero pod koniec kredy. Prelegent szerzej opowiada o kilkumetrowych rekinach z rodzaju Cretoxyrhina i Squalicorax. Co ciekawe, te dwa duże drapieżniki, mimo iż zamieszkiwały podobne środowisko, nie wchodziły sobie w drogę. Pierwszy do polowania używał zmysłu wzroku, a drugi węchu. Zdaniem niektórych badaczy Squalicorax żywił się też przeważnie padliną. W tym samym czasie żył również Ptychodus, który potrafił urosnąć do 10 metrów długości.

Największym rekinem, a być może największą rybą żyjącą kiedykolwiek na Ziemi, był Megalodon carcharocles. Pochodzący z miocenu olbrzym mógł mierzyć do 18 metrów długości. Niewiele jednak o nim wiemy, bo w materiale kopalnym paleontolodzy znajdują głównie jego zęby. Wiadomo, że polował na walenie, w których kręgosłupach badacze odnajdują wbite kły Megalodonów.

Dr Tyborowski podczas wystąpienie opisuje nie tylko prehistoryczne rekiny, ale również inne wielkie ryby. Więcej w nagraniu wykładu.

Zobacz też: Morskie potwory ery dinozaurów. Wykład dr. Daniela Tyborowskiego

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.