Procesy powstawania skamieniałości

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi, 29 kwietnia 2020 [1h11min]

Dr Daniel Tyborowski opowiada podczas wykładu, jak powstają skamieniałości. Paleontolog wskazuje również czynniki, które sprzyjają bądź przeciwdziałają fosylizacji. Pokazuje też na przykładzie wybranych stanowisk paleontologicznych różne rodzaje skamieniałości. Prelekcja odbyła się w ramach cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”, który realizujemy we współpracy z Muzeum Ziemi  w Warszawie.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Daniel Tyborowski na wstępie wykładu rozróżnia różne rodzaje fosyliów i wyjaśnia, dlaczego większość organizmów po śmierci ulega rozkładowi. Mówi również, dlaczego częściej w materiale kopalnym zachowują się tkanki kostne, a o wiele rzadziej tkanki miękkie. W kolejnej części wystąpienia prelegent wskazuje dziewięć czynników, które sprzyjają bądź przeszkadzają powstaniu skamieniałości. To, czy szczątki ulegną fosylizacji zależy nie tylko od budowy organizmu oraz typu środowiska w jakim żył i umarł, ale również od procesów fizykochemicznych zachodzących w osadzie. Ostatnią część wykładu dr Tyborowski poświęca na opisanie wybranych przykładów zachowania skamieniałości. Mogły one ulec zamrożeniu (mamuty z Syberii), bituminizacji (Rancho La Brea w Kalifornii) czy zachować się wosku ziemnym (nosorożec włochaty ze Starunii). Paleontolog opisuje również przykłady sylifikacji (Rhynie Chert w Szkocji) bądź opalizacji (Adelajda w Australii). Tak czy inaczej, zachowane fosylia oddają jedynie 1-2 proc. rzeczywistej różnorodności biologicznej. Prelekcja powstała w ramach cyklu „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”, który realizujemy we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Polecamy również ostatni wykład dr Daniela Tyborowskiego.

PW

Organizator wykładu:

Logo Muzeum Ziemi w Warszawie

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.