Prof. Edmund Wnuk-Lipiński o 21 postulatach Solidarności

Profesor Edmund Wnuk-Lipiński udzielił wywiadu w ramach projektu Obywatel.Solidarność.2010, 24 stycznia 2011 [1:54 min.]

– Niektóre z tych postulatów miały charakter doraźny, ale były postulaty, które miały charakter fundamentalny. To był postulat utworzenia struktury zrzeszającej ludzi autonomicznie wobec państwa – mówił prof. Edmund Wnuk-Lipiński o 21 postulatach Solidarności. – Ten postulat, który stoi na czele listy 21 postulatów, zmienił Polskę i świat.

Zdaniem socjologa potrzebujemy obecnie nowych postulatów. – Dwa postulaty szczególnie są potrzebne Polsce, Europie a także światu. Pierwszy z nich to postulat solidarności. Ale jest również postulat drugi, który musi towarzyszyć temu pierwszemu, jeśli ma to mieć sens. Drugim postulatem byłoby zaufanie społeczne – stwierdził.

***

Dokumentowaliśmy historię dla teraźniejszości
Tworzy się muzeum teraźniejszości. Jako eksperyment dodajemy wspólnie z bohaterami głos w dyskursie o etosie historycznej Solidarności. Pytaliśmy o wspomnienia i konkretne marzenie, jakby nowy postulat jako pomysł na lepszą codzienność i krok w przyszłość.

Reżyseria i montaż: Beata Staszyńska
Realizacja i produkcja filmowa:
Onno Hansen – Wywiady
Grzegorz Kuleta – Kierownik Produkcji
Grzegorz dolecki – Zdjęcia
Michał Jarosiński – Zdjęcia
Wojtek Habasiński – Zdjęcia
Małgorzata Rybicka – Wywiad
Tadeusz Olszewski – Współorganizacja
Maciej Zaremba – Tłumaczenia
Karolina Szroder – Administracja
Daniel Koralewski – Grafika

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.