Przyjaźń z ubogimi. Wspólnota Sant’Egidio

Anna i Aleksandra opowiadają o Wspólnocie Sant’Egidio, VII Festiwal Sąsiedzki Wespół w Zespół dla Solca, 29 maja 2020 [0h57min]

Aleksandra i Anna podczas VII Festiwalu Sąsiedzkiego Wespół w Zespół dla Solca opowiedziały o pomocy osobom wykluczonym i ubogim, która odbywa się w ramach działalności Wspólnoty Sant’Egidio. – Założeniem jest to, żeby nawiązywać relacje, drugiego człowieka na naszej drodze czynić sąsiadem – mówi Aleksandra.

Nie możesz obejrzeć wideo? Posłuchaj podcastu:

Aleksandra i Anna działają przede wszystkim na warszawskim Solcu. Aleksandra tłumaczy, że istotą aktywności w ramach Wspólnoty Sant’Egidio jest nie tylko pomoc sąsiedzka, ale przyjaźń sąsiedzka. – Założeniem jest to, żeby nawiązywać relacje, drugiego człowieka na naszej drodze czynić sąsiadem – tłumaczy.

Jedną z form pomocy sąsiedzkiej są odwiedziny mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. – To są niedzielne spotkania. Malowanie paznokci, czytanie książek, rozmowy, wspólne bycie. W wakacje organizujemy też pikniki, śpiewanie, koncerty – opisuje.

W zamian można również liczyć na wdzięczność i wsparcie. Aleksandra z kilkoma paniami z DPS nawiązała bliskie relacje. – Wiem, że na mnie czekają. Przeżywają moje życie, moje sprawy. Wiem, że się za mnie modlą – mówi.

Spotkania w DPS są niestety obecnie zawieszone ze względu na stan epidemii.

Wspólnota Sant’Egidio organizuje również Szafę Przyjaciół, w ramach której można podzielić się z osobami ubogimi nieużywanymi ubraniami, a także artykułami pierwszej potrzeby – Tu jest taka możliwość, żeby każdy dopasował sobie coś, czego potrzebuje na dany moment. Taka osoba może przyjść raz na miesiąc i wybrać rzeczy z naszą pomocą. Także kosmetyki i przybory higieniczne – opisuje Anna.

Więcej o działalności Wspólnoty Sant’Egidio w nagraniu spotkania z dziewczynami.

Zobacz też: O życiu i nadziei. Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.