Psy na wsi. Sterylizacja i kastracja oraz adopcja ze schroniska

Rozmowa z Jolantą Łapińską, lekarką weterynarii, zoopsycholożką. Rozmowę prowadzi Anna Zielińska, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt. Fundacja Wspomagania Wsi, 10 maja 2013 r [9min]

Jakie mity narosły wokół kwestii sterylizacji i kastracji psów? Czy prawdą jest, że suka chociaż raz powinna urodzić szczeniaki? Czemu wzięcie psa ze schroniska nie jest ryzykowne?

Nie jest prawdą, że sterylizacja czy kastracja negatywnie wpływają na życie psa. Wręcz przeciwnie – likwidują ryzyko chorób narządów wewnętrznych, a tym samym wydłużają długość życia zwierzęcia i zwiększają jego jakość. Operowanie chorych psów (np. zabieg wycięcia macicy u suki, spowodowany chorobą nowotworową) jest trudny i drogi.

Psy wyczuwają inne psy nawet w odległości 10 kilometrów. Pies trzymany w boksie, który wyczuwa sukę podczas cieczki przechodzi ogromne cierpienia (psy nie jedzą, wyją, uciekają, gryzą metalowe przedmioty w boksie). Suki zaś mogą mieć ciąże urojone, prowadzące do ropomacicza, co w konsekwencji prowadzić może do śmierci. Nie ma potrzeby, by suka kiedykolwiek miała szczeniaki.

Kastracja i sterylizacja nie wpływają na charakter psa – tak samo są czujne, pilnują, bawią się. Tymczasem pies czując sukę w cieczce nie może skupić się na innych czynnościach – będzie myślał tylko o zrealizowaniu swojego popędu.

Czemu warto przygarnąć psa ze schroniska? W jaki sposób wybrać dorosłego psa ze schroniska, odpowiedniego do trybu życia właściciela?

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, a także poprzednich rozmów z Jolantą Łapińską:

Zaburzenia zachowań psów. Potrzeby psa 

Zaburzenia zachowań psów. Błędy w wychowaniu – jak je korygować? 

Wywiad zrealizowany został w ramach serwisu „Zwierzęta na wsi” Witryny Wiejskiej. 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.